Pořádek a řád ve vaší lednici. Aneb víme, jak ji používat správně

Také nemáte co jíst, přestože je vaše lednice úplně plná? Když přijedete s nákupem, nemáte jej kam uskladnit? Velmi často vyhazujete zkažené potraviny, protože jste na ně zapomněli? Pak jsou naše rady, jak si udržet v lednici pořádek a řád, určeny přesně pro vás.

Nakupujte jen potraviny, které potřebujete

Před tím, než se vydáte do supermarketu na nový nákup, se seznamte s aktuální situací, která vládne vaší lednici. Mrkněte se také do špajzu. S tímhle souvisí také případné plánování jídelníčku. Proč byste měli kupovat brokolici v akci, když ji pak stejně nevyužijete. Naopak se snažte spotřebovat to, co už v lednici máte. Díky tomu se vám nestane, že jednou měsíčně vyhodíte do koše potraviny za několik set korun.

Když si alespoň trochu naplánujete, co byste mohli v následujícím týdnu vařit, máte vyhráno. Pokud často vaříte z podobných či stejných surovin, měly by tvořit základ vaší lednice. Případné extra suroviny na nějaká konkrétní jídla kupujte ve chvíli, kdy daný recept opravdu budete vařit.

Zdroj: Freepik

Jak byste měli potraviny srovnat?

Pokud chcete, aby vám potraviny v lednici vydržely minimálně do doby, která je stanovena na obale, musíte se naučit potraviny v ní správně skladovat. Nejvyšší přihrádka je ideální pro mléčné výrobky, jogurty, tvarohy, pudingy, sýry, ale i pro již uvařená jídla – ta však dejte do nádoby s víkem, aby se vám pach zítřejšího oběda nenesl celou lednicí. O polici níž skladujte párky, šunku, salámy či makrelu. Na polici, kterou najdete těsně nad zásuvkami určenými pro skladování ovoce a zeleniny, patří čerstvé a chlazené maso. Ovoce a zeleninu skladujte v přihrádce – rozhodně však do lednice nepatří rajčata, cibule, banány, česnek a brambory.

Čtěte také: Chystáte se na rekonstrukci střechy? Jednu z možností představují tašky z fotovoltaických panelů

Co se týče dveří od lednice, využijte i jejich potencionál. Právě v nich můžete skladovat máslo, margarín, lahve s vodou, krabice s mlékem, džusy, ale také různé dresinky, kečupy, otevřené kompoty či šlehačky ve spreji.

Zdroj: Freepik

Pokud kupujete i aromatické potraviny, jako jsou syrečky nebo romadur, vložte je do sáčku a uzavřete do sklenice, aby se pach nešířil celou lednicí. Pokud se přeci jen stane a pach se v lednici objeví, můžete se jej snadno zbavit. Zápach zneutralizuje čerstvě namletá káva, soda či citron.

Nepřehlédněte: Banánová slupka jako skvělý pomocník pro všechny nadšené zahradníky

Rychlé tipy pro vaši lednici

Alespoň jednou za měsíc celou lednici vykliďte, vyřaďte staré a zkažené potraviny a lednici vymyjte octovou vodou. Ta zneutralizuje zápach, současně prostor lednice dezinfikuje. Jistě nechcete skladovat své potraviny v prostoru, který je plný bakterií. Ty sice nejsou vidět, ale jsou tam určitě. Dbejte také na pravidelné odmrazení lednice. V případě malé lednice v ní nemusíte skladovat potraviny, které v ní být nemusí – hořčice, okurky, konzervy, paštiky, rybičky v oleji (vlastní šťávě i tomatové omáčce). Potraviny s blížícím se datem spotřeby mějte neustále na očích.

Autorský text

Autor: Nikola Zatloukalová
zavřít reklamu