Jen jedna věc dělí fajn grilovačku od gastronomického zážitku. A tou věcí je správně rozžhavený gril. Stačí ale myslet na čtyři jednoduché zásady a mistrovsky provedené grilování si můžete pořádně užít.
Správné palivo
Většinou se rozhoduje mezi kusovým dřevěným uhlím a briketami. Uhlí sice rychleji chytne, ale poměrně brzy shoří. Brikety hoří déle, i když je trochu problém je zapálit.
Podpalovací komín
Podpalovací komín se používá čím dál častěji, je skvělým pomocníkem na rozpálení dřevěného uhlí. Dá se sehnat v různých provedeních, my doporučujeme pohlídat, aby vybraný model měl dvě madla, aby s ním šlo pohodlně a bezpečně pracovat.
Co grilujete?
Při samotném grilování je potřeba se zase rozhodnout, tentokrát zda chcete opékat zprudka (ryby, burgery, steaky v první fázi a restování zeleniny) nebo pomaleji (větší kusy masa či steaky při dopékání). Ideální je rozdělit si gril na více částí s různou teplotou.
Práce s teplotou
Grily na dřevěné uhlí při běžném grilování postupně teplotu ztrácejí, ale to je například pro steaky ideální. Teplota grilu se nejlépe určí pomocí dvousondového vpichovacího teploměru, který umožňuje měřit teplotu na hrotu sondy/ve středu pečeného masa a současně též teplotu v bezprostředním okolí. Pro prudké grilování je potřeba teplota 250 až 300°C.
A jak poznat teplotu bez teploměru? Můžete použít jednoduchý trik – při této teplotě udržíte ruku ve výšce asi 10 centimetrů nad mřížkou grilu, a to přibližně 3 sekundy. Pokud je doba kratší, teplota je pochopitelně vyšší, pokud jde o delší dobu, je teplota naopak nízká.
Určitě to znáte. Je teplý letní podvečer a vy cítíte vůni grilovaných pochutin. Netušíte sice, jak velcí profesionálové v grilování vaši sousedé jsou, ale budete-li se řídit našimi radami, vy profesionální grilování zcela určitě předvedete.
A trénovat můžete začít už teď, ať jste na léto plně připraveni.