Pořiďte si domů „poklad středomoří“. Olivovníky lze pěstovat i na vaší terase či balkoně!

Olivovník bývá nazýván také „poklad středomoří“. Stromek s malými lístečky a pokrouceným až bizarním kmenem vytváří jedinečnou atmosféru. Pokud jste si na dovolené olivovníky zamilovali, skvělá zpráva je, že je můžete začít pěstovat i na své vlastní terase nebo balkoně, daří se jim i u nás.

Určující je počet větví

Krása olivovníku je především v kombinaci sukovitého trupu a typických zeleno-stříbrných listů, které neopadávají a zůstávají na rostlině celý rok. Existují stovky odrůd olivovníku, ale nejznámějším a nejpěstovanějším druhem je oliva evropská. Jednotlivé odrůdy se liší produkcí oliv, typem růstu a nároky na pěstování. Jako rostlina na zahrádku se nejlépe hodí odrůda „Lessini“, která toleruje i zimní podmínky.

Budete-li olivovník kupovat, vybírejte takovou rostlinu, která má kmen a korunu v rovnováze. Čím starší a rozvětvenější stromek bude, tím vyšší také bude jeho cena. Plně záleží na vašich prostorových a finančních možnostech, zda sáhnete po menším stromku v květináči, což je mimochodem velmi populární a v našich podmínkách ideální možnost nebo vyberete vysoký štíhlý strom do zahrady. Můžeme vám zaručit, že ať už zvolíte jakoukoli variantu, bude se na určeném místě krásně vyjímat.

Symbol hojnosti

Řecká mytologie vypráví příběh, kdy bohyně Pallas Athéna věnovala městu Athény moudrost v podobě olivovníku. Obyvatelé města pak jako poděkování za cenný dar město pojmenovali právě po této bohyni. Olivová větev je symbolem hojnosti a štěstí.

Pokud očekáváte od svého stromku také hojnost plodů, musíte být velmi trpěliví. Jestliže budete mít oboupohlavní rostlinu nebo dvě rostliny různých odrůd, prvních malých plodů se můžete dočkat za 6 let. A jestliže se tak opravdu stane, berte to jako velký úspěch, protože na většině stromků se pořádné plody objevují až po zhruba 50 letech od vysazení! Asi nemůžete počítat s tím, že si vyrobíte olivový salát z vlastní sklizně, ale těšit se krásou tohoto stromku můžete každý den.

Péče s láskou

Olivovník miluje slunné stanoviště. Pro jeho optimální růst je vhodná lehčí dobře propustná písčitohlinitá půda a kvalitní drenáž. Co naopak rád nemá, to vám dá najevo stočenými listy. Obvykle jde o přemokření a vlhký vzduch, proto je dobré zalévat jej během vegetačního období jen mírně, v zimě jen tak, aby půda úplně nevyschla. Pokud teplota klesne pod -5 °C, je potřeba rostliny v nádobách přemístit do prostorů s teplotou kolem 10 °C.

Skvělá atmosféra

Aby krása olivovníku skutečně vynikla, dejte si záležet na výběru nádoby pro jeho pěstování. Typickým středomořským materiálem je terakota, a právě terakotové květináče se svou hnědooranžovou barvou dodávají olivovníku tu správnou vizáž jeho domoviny. Skvěle bude vypadat, pokud stromek obklopíte dalšími rostlinami, které se vyskytují ve středomořských oblastech, například levandulí.

Máte-li vhodné místo, doporučujeme, abyste si olivovník pořídili už jen proto, že vás vždy potěší na duši a připomene slunné a příjemné dny dovolené.

Autor: Lenka Svobodová

#kvíz 1 / 1 | Která bohyně věnovala městu olivovník?

Která bohyně věnovala městu olivovník?

zavřít reklamu