Postavte si vlastní dům svépomocí a ušetřete

Stavba vlastního domu je skvělým způsobem, jak mít přesně takové bydlení, které bude odpovídat všem našim snům a požadavkům. Aniž bychom museli svoje nároky nějakým způsobem snižovat. Nemluvě o tom, že při stavbě svépomocí můžeme také dost ušetřit.

Při vlastní stavbě můžete zasahovat téměř do všeho

Pokud si chcete vytvořit domov, ve kterém budete spokojeni, domov, který bude odpovídat všem vašim požadavkům, měli byste zvážit všechny možnosti, které máte. Jednou z těchto možností je stavba domu svépomocí. Stavba domu svépomocí vám umožní vytvořit si dům s nízkými nároky na údržbu, již od začátku stavby totiž budete mít prostor pro navrhování energeticky účinných prvků.

Před stavbou je třeba zařídit spoustu věcí

To však nemusí nutně znamenat, že budete těmi, kdo bude kopat základy na stavbu domu vlastnoručně. V závislosti na vašem času, ale i rozpočtu se můžete rozhodnout, zda budete vše stavět kompletně sami, nebo zda si pozvete na pomoc přátele. Nebo se můžete rozhodnout, že si najmete na pomoc stavební firmu. Bez ohledu na to, jaký způsob stavby si zvolíte, však budete muset před zahájením prací samotných učinit několik nezbytných kroků.  Od nalezení pozemku a zajištění financí, po získání stavebního povolení. Stavbou vlastního domu můžete ušetřit až 30 % z tržní hodnoty.

Co všechno může zajistit nárůst nákladů?

Vlastní stavba je stavba, která vám může splnit všechny vaše sny. Takový dům bude vyhovovat všem vašim požadavkům. To však neznamená, že musíte být tím, kdo bude stavět zdi a kopat základy. Většina staveb probíhá tak, že si majitel najme dělníky a případně jim pomáhá v procesu stavby. Před stavbou se musíte zamyslet nad tím, co všechno vám může poměrně prudce zvýšit náklady. A to je:

  • Poloha domu: Ceny pozemků se mohou v jednotlivých oblastech republiky lišit
  • Velikost domu: Čím dražší dům bude, tím se logicky náklady na jeho výstavbu mohou zvýšit
  • Půdorys a rozvržení domu: Nejlevnější je čtvercový půdorys domu
  • Počet podlaží: Mnohdy můžete ušetřit i tím, že budete stavět dům do patra
  • Specifikace: Pokud máte velmi specifické požadavky, může být cena za dům dražší
  • Zapojení do stavby: Čím více se do stavby sami zapojíte, tím více můžete ušetřit

Jak to budete mít s financemi?

Při koupi již hotového domu musíte počítat s tím, že budete do domu muset najednou vložit nemalou finanční částku. Zatímco při stavbě svépomocí můžete do stavby investovat postupně. Navíc je jen na vás, jak moc velký luxus si budete chtít dopřát. Na druhou stranu se při stavbě můžete setkat s problémy v podobě hledání pozemku nebo získávání stavebního povolení. 

Ptejte se lidí ve svém okolí

Při stavbě domu svépomocí budete potřebovat finance na koupi stavebního pozemku, případně na zaplacení architekta či bytového designéra. Peníze na stavbu mohou pocházet z vašich úspor, z kapitálu na vašem současném domě nebo prostřednictvím hypotéky. Spousta hypoték umožňuje pouze koupi již postaveného domu, proto se v případě stavby budete muset podívat po tom, jaké možnosti budete mít. Nezapomínejte ani na náklady za pozemek.

Hledání pozemku

Ve chvíli, kdy hledáte pozemek vhodný pro stavbu domu, si důkladně prostudujte oblast, ve které chcete pozemek shánět. Můžete také kontaktovat odborníky, kteří vám s hledáním pozemku rádi pomohou. Můžete se také zúčastnit aukcí, kdy se vám může podařit sehnat pozemek, který bude podstatně levnější. 

Jak moc budete do stavby zasahovat?

Ve chvíli, kdy máte pozemek, se rozhodněte, nakolik budete chtít vy sami zasahovat do stavby domu. Toto rozhodnutí může mít velký vliv na vaše náklady za stavbu. Kolik reálného času se budete stavbě moct věnovat? Vše závisí na vašem času, ale i rozpočtu.

Jaká bude konstrukce domu?

Pokud nenecháváte výběr vhodné konstrukce domu na architektovi, ale rozhodujete se pro ni sami, můžete si vybírat ze zdiva, dřevěného rámu, strukturálně izolovaných panelů, izolovaného betonového bednění, křížového vrstveného dřeva, či jiných přírodních materiálů. Spousta lidí neví, jaká konstrukce je pro ně nejvhodnější, proto se můžete poradit s profesionálem. Ten vám může pomoci se samotným navrhováním toho, jak dům bude vypadat. Pokud chcete dům plánovat sami, musíte úřad požádat o povolení k plánování. Váš dům pak musí splňovat veškeré stavební předpisy. Ty, které se vás týkají, si musíte zjistit.

Během stavby domu můžete navázat kontakt se staviteli, dodavateli, architektem, ale i dalšími osobami. Pokud chcete narazit na opravdu kvalifikované a spolehlivé pracovníky, poptejte se svojí rodiny a známých, na internetu si pročtěte recenze. Zkrátka hledejte doporučení.

Útulný bungalov, ve kterém byste chtěli trávit čas i vy.

Kde budete bydlet?

V případě, že chcete prodat svůj stávající dům a penězi z prodeje chcete financovat stavbu domu nového, měli byste si promyslet, kde budete během stavby bydlet. Pronajmete si dočasné ubytování? Nebo budete bydlet dočasně u svých přátel či rodiny?

Autor: Nikola Zatloukalová
zavřít reklamu