Děti i dospělí se často shodnou na tom, že úklid je nudná a únavná činnost. Také patříte mezi ty, kteří v rámci „praktičnosti“ nepořádek v dětském pokoji uklízí místo svých ratolestí? Vězte, že to není úplně nejlepší nápad. Úklid totiž u dětí pomáhá rozvíjet pocit zodpovědnosti a samostatnosti. Ačkoli se může zdát jednodušší uklidit za ně, povzbuzování dětí, aby si uklízely samy, jim pomáhá připravit se budoucí život. Jak dětem úklid zpříjemnit a udělat z něj méně náročnou povinnost?
Nepodceňujte „přípravu“
Náhlý požadavek úklidu může způsobit problémy a frustraci. Je proto vhodné děti včas a vhodně upozornit, že čas na hraní brzy skončí a bude čas uklízení. Představte si, že se díváte na svůj oblíbený televizní seriál a z ničeho nic někdo vypne televizi a řekne vám, abyste ihned umyli nádobí nebo vyluxovali. Pravděpodobně byste se rovněž trochu rozčílili. Děti náš požadavek úklidu vnímají podobně.
Podobně jako my potřebují čas, aby se připravily na méně příjemnou činnost, jakou úklid je. Pro menší děti většinou stačí slovní upozornění, u starších dětí je vhodné připojit i časový pokyn, můžete říci: „Za pět minut uklidíme.“ Dospívající mohou lépe reagovat na naplánované úkoly, takže je můžete požádat: „Prosím, ukliď si svůj pokoj nejpozději v neděli před spaním.“
Podejte jim pomocnou ruku
Uklízet místo dětí není dobře, nicméně především menší děti ocení a bude pro něj přínosné, když se k nim na začátku úklidu připojíte. Děti se učí prostřednictvím napodobování, když z uklízení uděláte společný úkol, je pravděpodobnější, že se zapojí. Jakmile si dítě na úklid zvykne, můžete zkrátit dobu, po kterou mu budete pomáhat.
Zadejte konkrétní úkoly
Tato strategie je obzvláště užitečná pro malé děti, které mohou potřebovat více vedení. Často řekneme pouze strohou větu: „Ukliď si pokoj!“. Děti sice obecně vědí, jak má pokoj vypadat, když je uklizený, ale menší děti často nevědí, jak „ho“ do takového stavu přivést. Dejte jim proto konkrétní pokyny, aby si zvykly uvědomovat, co je třeba udělat, aby byl pokoj čistý.
Zpočátku možná budete muset sedět v pokoji s nimi a říkat jim, aby si posbíraly hračky. Až budou se sbíráním hraček hotové, dejte jim další pokyny, můžete říci: „Dej si knížky do koše na knížky.“ Koše jsou při úklidu s malými dětmi nejlepším přítelem rodičů. Malé děti sice nevědí, kam mají každou věc umístit, ale s koši je úklid mnohem jednodušší. Stačí zakoupit několik košů, které budou rozděleny například na stavebnice, knížky, autíčka, panenky a podobně.
Chvalte, ale neuplácejte
Rovněž poskytnutí adekvátní odměny může být užitečným způsobem, jak zvýšit motivaci a učinit úklid zábavnějším. Pro začátek může být odměnou něco malého, ale hmatatelného, například nálepka v tabulce s úkoly. Dítě si tak zvykne na rutinní úklid a bude mít větší pocit odpovědnosti za splnění úkolu. Později můžete přejít k tomu, že ho pouze ústně pochválíte.
Starší děti mohou být více motivovány odměnami, jako je delší čas u obrazovky nebo více času venku s kamarády. Ale v těchto případech je vhodné si tyto typy odměn opravdu dobře promyslet, aby se později nestaly spíše problémem. Stejně tak se vyvarujte úplatků, jako jsou sladkosti, nebo dokonce peníze.
Zdroj: empoweringparents.com, onecreativemommy.com