Předsíň je vizitkou domácnosti. Jak jí zařídit útulně i prakticky?

Říká se, že o majitelích domácnosti toho hodně prozradí jejich předsíň. Když se nad tím zkusíte zamyslet, dává to smysl: předsíň je totiž úplně první místo, které vaši hosti vidí a podle kterého si tak o vás mohou udělat obrázek.

Jestliže tedy nechcete, aby si vaše návštěvy o vás mysleli něco špatného, měli byste se zamyslet nad tím, jak svou předsíň zařídíte nejen esteticky, ale i prakticky.

Nemusíte se bát: nikdo po vás nebude chtít, abyste prováděli složité stavební úpravy. S předsíní a jejím vzhledem či uspořádáním si totiž můžete skvěle vyhrát i bez toho, abyste museli něco bourat.

V dnešním článku vám dáme několik rad a tipů, jak svou předsíň zařídit tak, aby vám vyhovovala nejen po praktické, ale i vzhledové stránce.

Rada první: naučte se využít každý centimetr

Předsíně zpravidla nebývají příliš velké. Možná ani ta vaše nemá nadbytek čtverečních centimetrů a vy si tak musíte vystačit s málem. A víte co? Vůbec to nevadí! Ať už má vaše předsíň 8 m2 nebo třeba 12 m2, musíte se naučit využít každý centimetr.

Zapomeňte tedy na předsudky, že s malým prostorem nedokážete kouzlit, protože to není pravda. Předsíň je totiž nejen prostor na zemi, ale i prostor ve vzduchu – a tam se toho hodně vejde, přitom spousta lidí tento prostor vůbec nevyužívá a zbytečně tak přichází o cenné místo.

Rada druhá: základem je botník a věšák

Když se řekne vybavení předsíně, co vás napadne jako úplně první? Určitě to bude botník a věšák. A není se čemu divit, vždyť právě tyhle dva kousky jsou pro předsíň typické. I my se přikláníme k tomu, že ve správně zařízené předsíni určitě nesmí chybět.

Velikost botníku volte podle toho, kolik vás doma bydlí a kolik párů bot do něho budete potřebovat umístit. Myslet můžete i na boty vašich hostů, kteří si ale boty mohou na tu chvíli odložit na odkapávací rohožku – plastové botníky. Co se týče věšáku, řiďte se velikostí místnosti.

Kdo si nemůže moc vyskakovat, tomu postačí klasický věšák. Jestliže ale máte dostatek místa, můžete volit nějakou předsíňovou stěnu, jejíž součástí je nejen věšák, ale i botník.

Rada třetí: ať tu není tma

Častým kamenem úrazu v předsíni bývá nedostatek světla. Lidé mají mnohdy tendence předsíň ještě více ztmavit nevhodnou barvou výmalby. Vy tuhle chybu nedělejte a do předsíně zvolte nějaký světlý odstín, který působí vzdušněji a celý prostor opticky prosvětlí.

Nemáte-li v předsíni okno, které by zajistilo přístup denního světla, určitě myslete na dodatečné světlo – nejlepší volbou bude klasické centrální uprostřed místnosti.

Rada čtvrtá: podlaha, která se snadno udržuje

Jako poslední se zmíníme o podlaze, která má hodně co mluvit do celkového vzhledu i praktické stránky předsíně. Určitě je rozumné volit takovou podlahovou krytinu, která bude dobře vypadat, ale zároveň se bude snadno udržovat.

Například v zimě, kdy je venku sníh nebo na podzim, kdy často prší a venku je mokro, si v předsíni hodně našlapete. Jako logické řešení se jeví kachličky nebo dlažba, které se snadno udržují – stačí je vytřít. Pozor ale na riziko uklouznutí, proto rohožku raději zajistěte protiskluzovými podložkami.

Autor: Michaela Richterová
zavřít reklamu