Přestaňte vyhazovat skořápky z vajíček! Mají všestranné využití

Používáte doma často vajíčka? A využíváte pouze jejich žloutek a bílek? Škoda, i jejich skořápka má totiž rozmanité využití. Je tedy velká chyba ji vyhazovat, zejména pokud máte doma zahrádku či balkon. Skořápky totiž pro zahrádkáře představují skutečný poklad. Díky množství minerálních látek, které v sobě ukrývají, skvěle prospějí vašim venkovním i domácím rostlinám.

Stačí skořápky rozdrtit a posypat jimi hlínu

Pravděpodobně nejsnazší způsob, jak skořápky na zahradě či na balkoně využít, představuje jejich přidání do hlíny. Stačí nechat skořápky pouze důkladně uschnout a následně je rozmělnit. Rozdrcené skořápky pak jednoduše přidejte do půdy k rostlinám. Skořápky se následně v půdě velmi rychle rozloží a všechny jejich cenné látky se uvolní do okolní zeminy. Odtud si je pak vezmou právě vaše rostliny. Skořápky jsou rovněž skvělým pomocníkem k dosažení optimální kyselosti půdy a mimo to působí i jako prevence před některými škůdci.

Zapomeňte na plastové kelímky

Druhou možností, jak skořápky využít, je nahradit jimi nejrůznější plastové kelímky, které obvykle používáte k předpěstování rozmanitých sazeniček. Skořápky jsou totiž mnohem ekologičtější a zároveň pro sazeničky prospěšnější. Vhodnější je k tomuto účelu použít větší vajíčka, jejichž poloviny pak použijete pro zasazení semínka či sazeničky. Až přijde čas na vysazení do zahrady, jednoduše sazeničku do země zasadíte i se skořápkou. Ta se v půdě postupně rozloží a rostlince dodá potřebné živiny.

Využít se dá i voda, ve které vajíčka vaříte

V případě, že jste si uvařili vajíčka natvrdo, existuje skvělá možnost, jak následně využít vodu, ve které jste je vařili. Nechte ji vychladnout a pak s její pomocí zalijte pokojové rostliny. Je též možné přelít vodu do rozprašovače a použít ji k postříkání jejich listů. Tato voda je totiž rovněž obohacená o množství minerálů, které se do ní během vaření uvolnily.

Zdroj: gardenista.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu