Připravte se na zahradničení. Poradíme vám, jak na to

Ačkoliv můžete mít pocit, že to pravé jaro na sebe ještě nechává čekat, věřte nám – stačí pár týdnů a vše bude zalité sluníčkem. I proto se nenechte příchodem jara zaskočit a všechny své zahradnické potřeby si připravte s dostatečným předstihem. Květináče, lopatičky, ale i substráty budou patřit mezi vaši povinnou výbavu!

Březen je časem, kdy se střídají teplé dny s těmi chladnějšími. Je to tedy přímo ideální doba na to, abyste se začali připravovat na zahradnickou sezonu. Vzhledem k pandemické situaci se navíc letos do zahradničení pustí i ti, do nichž by to nikdo neřekl. Máte zahradu, kde můžete „řádit“? V tom případě se připravte na svůj nový koníček – nejen, že budete na čerstvém vzduchu, navíc budete mít odměnu ve formě bylinek, zeleniny nebo ovoce.

Čtěte také: Daniela (29): Rozzářila jsem domov jarními dekoracemi. Použila jsem květiny i drobné detaily

Připravte se na letošní zahradnickou sezonu

Ze všeho nejdřív si zkontrolujte, co všeho již doma máte. Zbyla vám nějaká semínka z minulého roku? Jsou použitelná? Vezměte si papír a tužku a sepište si, co budete sázet a kdy – podle toho budete vědět, kdy si musíte koupit jaká semena. Kromě semínek však zkontrolujte také svoje náčiní. V jakém stavu jsou vaše motyky, rýče, lopaty a hrábě? Pořádně je omyjte, zbavte je rzi (železným kartáčem) a naolejujte. Zahradnické nože a nůžky bude třeba naostřit. Protřiďte své květináče – ty prasklé vyhoďte. Pořiďte si dostatek výsevních květináčů na předpěstování.

Kromě motyky a semínek budete potřebovat také zahradnické rukavice a kvalitní holinky. Pokud jste tvořiví a nechcete se nudit, můžete si vyrobit také cedulky, na které si napíšete, co se ve kterém květináči nachází. Pokud nechcete jít cestou špejle a papírku, můžete si nasbírat větší oblázky, na které můžete napsat názvy rostlin permanentní barvou.

Substrát bude potřeba

Pokud se pouštíte do pěstování v době, kdy ještě není úplné teplo, bude se vám hodit také zahradnický substrát. Rajčata, celer, ale i papriky potřebují dostatek času, a proto je můžete sázet již nyní. Pokud nechcete používat kupovaný substrát, můžete si jej namíchat sami. Základem pro domácí substrát může být jeden díl kompostu a jeden díl vermikulitu a jeden díl rašeliny. Vzhledem k tomu, že je kompost naprosto dokonalou výživou, nemusíte s ním šetřit. Rašelina a vermikulit zase půdu provzdušní. Pokud do substrátu přidáte také kokosové vlákno, bude zemina lépe zadržovat vodu.

Zdroj: unsplash.com

Nepřehlédněte: Které „pokojovky“ uzdraví váš interiér?

A co květináče a květníky?

Kromě substrátu budete potřebovat také květináče a květníky. Květináče se vám budou hodit pro předpěstování i výsadbu letniček, begónií, muškátů, ale i jiných oblíbených květin. Vybírejte si z různých barev, tvarů i velikostí – zkrátka podle vašeho vkusu. Při výběru buďte pečliví – ne každý květník nebo truhlík je vhodný jak domů, tak i na balkon nebo na zahradu.

Plastové květináče jsou často používané, ale mohou začít praskat – pokud nemají odtok, rostliny mohou uhnívat. I proto používejte květináče s odtokem, nebo přidejte drenážní vrstvu z kamínků. Parádu mohou nadělat i květináče z polystonu – ten vypadá jako přírodní kámen, ale je vyroben z pryskyřice, kamenné moučky a sklolaminátu.

Autorský text

Autor: Nikola Zatloukalová
zavřít reklamu