Připravujete si kávu? Tak kávovou sedlinu rozhodně nevyhazujte!

Mnoho z nás si nedokáže představit den alespoň bez jednoho šálku kávy. Čím dál oblíbenější jsou v našich domácnostech kávovary, do kterých se sypou celá kávová zrnka. Takto připravená káva má totiž mnohem lepší a intenzivnější chuť. Až bude váš kávovar chtít vyprázdnit sedlinu, zpozorněte a rozhodně ji nevyhazujte. O použití kávové sedliny jako hnojiva jste již pravděpodobně slyšeli, možností je ale mnohem více.

Odstranění zápachu

Čerstvě namletá káva krásně voní. I kávová sedlina nám ale v tomto směru může velmi dobře posloužit, neboť skvěle neutralizuje pachy. Rozložte kávovou sedlinu na plech, nechte dobře uschnout a poté ji vložte do lednice či mrazáku, abyste je zbavili nepříjemných pachů. Podobně můžete využít kávovou sedlinu i k odstranění zápachu z odpadového koše či zatuchlé skříně. V neposlední řadě vám sedlina může pomoci odstranit též typický zápach z rukou po krájení cibule či česneku. Až příště dokrájíte cibuli nebo česnek, použijte malé množství kávové sedliny, potřete si s ní ruce a pak jednoduše opláchněte.

Oprava poškrábaného nábytku

Chcete-li zamaskovat drobné škrábance nebo oděrky na nábytku, smíchejte jednu polévkovou lžíci kávové sedliny s jednou lžičkou olivového oleje. Směs naneste pomocí vatového tamponu na poškrábaný povrch a poté otřete do sucha.

Zahradnické mýdlo

Vyrobte si vlastní zahradnické mýdlo tak, že rozpustíte kostku glycerinového mýdla a přimícháte třetinu šálku kávové sedliny. Nalijte směs zpět do mýdlové formy, nechte ztuhnout a poté použijte k drhnutí a peelingu špinavých rukou po práci na zahradě.

Past na šváby i blechy

Trápí vás doma či na zahradě švábi? Zbavte se jich pomocí kávové sedliny. Naplňte plechovku nebo sklenici centimetrem nebo dvěma navlhčené kávové sedliny a pak vyložte hrdlo nádoby lepivou oboustrannou páskou. Vůně přiláká šváby a páska je uvězní.

Má váš čtyřnohý miláček blechy? Po umytí srsti šamponem do ní vetřete jeden až dva šálky kávové sedliny a poté dobře opláchněte. Nejenže to pomůže zničit všechny blechy, které se v srsti mohou skrývat, ale srst vašeho psa bude poté také krásně hladká.

Odežene nezvané kočky ze zahrady

Vadí vám, že vaši zahradu často navštěvují nejrůznější kočky z okolí? Smíchejte použitou kávovou sedlinu s nasekanou pomerančovou kůrou a směsí posypte trávu i záhony. Vůně kávové sedliny a citrusů pomůže kočky spolehlivě odradit.

Oživení vybledlého tmavého oblečení

Vypadá vaše tmavé oblečení poněkud vybledle? Přidejte do pračky spolu s tmavě modrým, hnědým a černým oblečením konvici čerstvě uvařené kávy a kávovou sedlinu, kterou jste použili k její přípravě. Káva lehce obarví materiál a oživí vzhled tmavých barev.

Maska proti akné, peeling i lesk pro vaše vlasy

Přirozené adstringentní a antioxidační vlastnosti kávy z ní dělají skvělou ingredienci pro pleťovou masku, zejména pro ty, kteří mají pleť náchylnou k akné. Stačí smíchat kávovou sedlinu s takovým množstvím mléka, aby vznikla pasta, pak ji nanést a nechat působit asi 20 minut. Před opláchnutím směs asi minutu jemně roztírejte.

Kávová sedlina je vynikajícím exfoliátorem pro pokožku a kofein obsažený v kávě pomáhá podporovat zdravější a pevnější pleť. Chcete-li si vyrobit vlastní exfoliační peeling, přidejte do kávové sedliny kokosový nebo jojobový olej a ve sprše si směsí potírejte pokožku.

Brunetky mohou zvýšit lesk i intenzitu své barvy speciálním kávovým oplachem. Použitou kávovou sedlinu namočte na 15 minut do dvou šálků horké vody, poté nechte vychladnout a následně si směsí opláchněte vlasy.

Zdroj: onegoodthingbyjillee.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu