Přírodní materiál nebo jeho imitace? My vám to řekneme

Jedním z faktorů, které musíte promyslet při zařizování svého domova, je volba vhodných materiálů. A jistě s námi budete souhlasit, když řekneme, že ty přírodní by v něm jistě měli mít své zastoupení. Zatímco dřevo působí velmi hřejivě, mramor a kámen bude chladnější a nadčasovější. Velmi oblíbené jsou pak také imitace přírodních materiálů, kdy si místo kožené sedací soupravy koupíte pohovku se syntetickým potahem, který bude vypadat podobně. Co je však lepší? Přírodní materiál jako takový nebo jeho imitace?

Zdroj: unsplash.com

Je lepší přírodní materiál nebo jeho imitace?

Když byste dříve zaslechli slovo imitace, představili byste si materiál, u něhož lze umělost poznat na první pohled. To dnes už však neplatí. I napodobenina může být propracovaná natolik, že ji budete mít problém odlišit od originálu. Například u umělého kamene či mramoru je součástí žilkování – stejně jako u přírodního materiálu. U napodobenin dřeva si zase můžete všímat detailů, jako jsou patina, praskliny, případně suky. Je však pravda, že pokud toužíte i po přírodní vůni, bude dřevo nenahraditelné.

Čtěte také: Podkrovní bydlení bylo zařízeno v útulném venkovském stylu

Masiv nebo imitace?

Pokud je vaším cílem ušetřit, budete si muset koupit imitaci dřeva v podobě lamina, vysokotlakého lamina, případně umakartu. Ty seženete v různých barevných provedeních, ale i dekorech. Tyto materiály se dobře udržují, navíc jsou v současnosti i dost kvalitní – voda je nepoškodí tolik jako masiv. Ten je naopak mnohem dražší, také je náchylnější k poškození – voda, děti, domácí mazlíčci; nejčastější faktory, které ho mohou poškodit. Na druhou stranu je masiv pevný a vydrží vám dlouhá léta.

Zdroj: unsplash.com

Pokud chcete nakupovat nábytek ze dřeva, kupujte buď ten, který bude ze stoprocentního masivu, případně z průmyslově vyráběného dřevěného materiálu. Co se týče typů dřevin, rozdíly poznáte zejména v jejich odolnosti proti vodě, slunci. Každá dřevina má jinou tvrdost. I proto si nejprve zjistěte informace o jednotlivých materiálech, až po té vybírejte samotný nábytek.

Materiál podle umístění

Pokud vás zajímá, kam se hodí spíše imitace a kde je lepší dát přednost přírodnímu dřevu, jste na správném místě. Přírodní dřevo je vhodné, co se týče nábytku. Pokud chcete dřevěné podlahy, využijte je tam, kde nebude podlaha tolik namáhaná – například v ložnici. Imitace pak volte tam, kde je podlaha namáhaná více a mohla by se poškodit. Pokud chcete dřevo i v koupelně, využijte exotických dřevin, které jsou odolnější jak proti mechanickému poškození, tak i proti vodě. Skvělou volbou je v tomto případě teakové dřevo.

Zdroj: unsplash.com

Opravdu chcete použít přírodní kámen?

Ačkoliv jsou imitace kamene čím dál dokonalejší, tomu přírodnímu se stále nic nevyrovná. U nás je nejvyužívanější zejména ve formě břidlice, která je používaná zejména jako obklad. Velmi oblíbená je však také žula, která je velmi odolná – proto ji lze použít i jako pracovní desku v kuchyni. Mramor naopak volte do méně namáhaných míst. Vhodné jsou také pískovec a křemenec. U přírodního kamene však musíte počítat s jeho vyšší cenou. Pokud jej však v interiéru použijete, bude váš byt/dům stoupat na své ceně.

Základní složkou umělého kamene je kamenná drť s různými příměsemi a pojivy. Umělý kámen je odolná, navíc má opravdu dlouhou životnost. Použít jej můžete jak v interiéru, tak i v exteriéru. Jeho velkou výhodou je zejména jeho nižší cena, než s jakou se setkáte u přírodních materiálů. Dalším plusem je zajisté i nižší hmotnost, proto je umělý kámen využíván zejména v bytech. Kámen lze imitovat také ve formě keramické dlažby.

Nepřehlédněte: Jak připravit byt na pronájem tak, aby nájemníky okouzlil?

A co kůže?

Pravá kůže je nezaměnitelná díky svým skvělým vlastnostem. Pokud však chcete, aby i po letech vypadala jako nová, musíte o ni správně pečovat. I proto se hodí spíše do moderního bytu single osoby než do domu s dětmi a domácími mazlíčky. Jejich péči by totiž kůže příliš dlouho nepřežila. Pokud se však kůže vzdát nechcete a budete ji mít v namáhavějších prostorách, volte kůži s ošetřením. K sehnání jsou dnes i kožené materiály, kterým nebude vadit, když na ně omylem vylijete víno.

Pokud přemýšlíte spíše nad imitací kůže, můžete si vybírat buď z ekokůže, koženky nebo regenerované kůže. Jde o snadno udržovatelné materiály, které se vyznačují také nižší cenou. Takové materiály pak můžete sehnat také v nejrůznějších barvách. Omývat je můžete běžnými prostředky nebo přípravky určenými k údržbě umělé kůže. Pokud však koupíte příliš levný materiál, je dost možné, že vám po pár letech popraská.

Inspirujte se:

Autor: Nikola Zatloukalová
ZAVŘÍT