O tom, jak využít citronovou šťávu při úklidu domácnosti, bylo napsáno již poměrně mnoho. Jde o jednoduchý, ale velmi účinný prostředek, který v kombinaci se solí či octem dokáže téměř zázraky. Citronovou šťávu ale velmi oceňují též zahrádkáři, kterým dokáže pomoci s celou řadou problémů a nepříjemností.
Zahubí plevel
Boj s plevelem je někdy téměř nekonečný, zvláště tehdy, když nechceme k hubení používat agresivní chemické prostředky, které se mohou následně dostat do půdy. Jako účinný organický přípravek na hubení plevele můžeme využít právě citronovou šťávu. Plevel opakovaně stříkejte směsí 120 mililitrů citronové šťávy a jednoho litru bílého octa. Nejúčinnější je používat tento roztok v době, kdy je venku největší teplo.
Zlepší klíčivost semínek
Citronová šťáva je skvělým pomocníkem i tehdy, když se rozhodnete naklíčit semínka. Bylo totiž zjištěno, že podporuje buněčné dělení, stimuluje aktivitu některých enzymů a napomáhá snadnějšímu transportu živin do jednotlivých částí rostliny. Stačí přidat tři mililitry citronové šťávy do litru vody a roztok použít k zalévání semen. Jakmile semínka vyklíčí, můžete stejným roztokem zalévat i sazeničky. V neposlední řadě namočení semen přes noc do tohoto roztoku před jejich výsevem rovněž zvýší šanci na vyklíčení.
Upraví pH půdy
Jakákoli zásaditá půda s pH vyšším než sedm se může jednoduše dostat zpět na ideální hodnotu pomocí zředěné citronové šťávy. Pokud víte, že máte na zahradě zásaditou půdu, jednou měsíčně si vytvořte speciální roztok ze dvou polévkových lžic citronové šťávy a čtyř litrů vody a nalijte tento roztok do blízkosti rostliny. Dbejte na to, abyste nenamočili listy, spálily by se.
Vyčistí květináče i vázy
Citronová šťáva je skvělá na čištění kovových a měděných květináčů. Její kyselost pomáhá odstraňovat nejrůznější usazeniny. Pro dosažení co nejlepších výsledků nalijte několik kapek citronové šťávy na čistý hadřík a několik minut jím květináče otírejte, poté je opláchněte čistou vodou. Šťávu lze snadno použít též k vyčištění skleněných nádob a váz. Rozkrojte citron napůl a potřete jím vázu zvnějšku. Následně použijte čistý hadřík pokapaný citronovou šťávou na vnitřní stěny.
Nejen šťáva, ale také kůra
Kromě šťávy lze na zahradě rozmanitě využít též citronovou kůru. Přidáním malého množství kůry do kompostu zvýšíte obsah dusíku. Citronové slupky jsou bohatým zdrojem hořčíku, vápníku a síry. Když je rozemelete a přidáte do půdy v květináčích, vaše rostliny to velmi ocení. V neposlední řadě je citronová kůra účinným pomocníkem též v boji se mšicemi. Zkuste svařit citronovou a pomerančovou kůru v poměru 50:50, roztok sceďte, ochlaďte a přelijte do lahvičky s rozprašovačem. Následně roztokem postříkejte místo napadené mšicemi.
Zdroj: balconygardenweb.com