Příspěvek na bydlení je příspěvek určený osobám, jejichž příjmy nejsou dostačující na to, aby si dokázali zaplatit všechny své základní životní potřeby. A nezáleží na tom, zda se jedná o jednotlivce nebo rodinu. Příspěvek má pokrýt náklady spojené s bydlením. Podmínky pro jeho získání jsou však velmi přísné, proto na dávku nedosáhne každý. Chcete zjistit, zda na něj máte nárok? Pak čtěte dál.
Kdy můžete požádat o tento příspěvek?
O příspěvek mohou zažádat jak osoby v nájmu, tak i ve vlastním bydlení. Podmínkou pro zažádání o příspěvek je však trvalý pobyt v daném objektu. Dále musejí výdaje na bydlení přesáhnout 30 procent příjmů domácnosti, v Praze pak 35 procent. Do výpočtu nároku na příspěvek na bydlení se počítají příjmy všech osob žijících v této domácnosti. A to i v případě, kdy v domě trvalý pobyt nemají. Trvalý pobyt zde musí mít osoba žádající o příspěvek – už z této logiky o něj může zažádat pouze jedna osoba z celé domácnosti.
Čtěte také: Poradíme vám, jaké povlečení si vybrat, abyste se dobře vyspali
Co se počítá do příjmů?
O tom, zda máte či nemáte nárok na příspěvek o bydlení, rozhodují vaše příjmy a náklady za bydlení za předchozí kalendářní čtvrtletí. Jestliže se rozhodnete o příspěvek žádat v březnu, musíte doložit výdaje a příjmy za listopad, prosinec a leden. Mezi příjmy, které se počítají, patří také přídavky na děti, alimenty, důchod či rodičovský příspěvek. Nárok na dávku může ovlivnit také brigáda – ať už vaše nebo vašich dětí. U těch se tento příjem nezohledňuje pouze v období letních prázdnin, tedy v červenci a srpnu. Nárok na výplatu dávky vzniká dnem podání žádost a nárok můžete uplatnit maximálně 3 měsíce zpětně.
Na koho se můžete obrátit?
O příspěvek na bydlení se žádá na úřadu práce, jde o dávku sociální státní podpory. Tam je třeba vyplnit dva dokumenty – Žádost o příspěvek na bydlení a Doklad o výši nákladů na bydlení. Do něj se pak rozepisují vaše náklady spojené s bydlením. Pokud bydlíte v nájmu, musí výši nájmu potvrdit váš pronajímatel. Případně stačí výpis z účtu, z něhož nájem platíte. Po schválení se dávka vyplácí každý měsíc, vyplacena může být i zpětně.
Nepřehlédněte: Proč byste si měli pořídit sprchu s odtokovým žlabem?
Co se počítá do nákladů na bydlení?
V případě, že bydlíte v nájmu, se do nákladů na bydlení počítá nájemné a výdaje za plnění poskytované v souvislosti s užíváním bytu. U družstevních bytů a bytů vlastníků jde o takzvané srovnatelné náklady. Dále se počítají nejen energie či vodné a stočné, ale také náklady za vytápění či svoz odpadů. Náklady je třeba detailně rozepsat. Pokud žadatel bydlel v bytě celé čtvrtletí před podáním žádosti, budou mu počítány skutečné náklady. Pokud zde nežil celou dobu, bude mu započteno 80 procent normativních nákladů za bydlení. Pokud jste příspěvek pobírali již v předchozím bydlišti, mohou vám být započítány náklady z minulého bydliště (pokud se posuzuje stejná skupina osob).
Zdroje: uradprace.cz