Proč byste měli chtít chytrý dům i vy

Chystáte se ke stavbě nového domu? Nebo se právě pouštíte do větší rekonstrukce? V tom případě byste se měli zajímat o možnosti, které vám současná doba přináší. O možnosti, které vám mohou velmi usnadnit váš život. Dáte přednost klasické elektroinstalaci? Nebo zvážíte její chytrou verzi? Pokud nevíte, jaké výhody s sebou chytrá domácnost přináší, jste tady správně.

Rozhodli jste se, že dáte přednost chytrým elektroinstalacím před těmi obyčejnými? V tom případě byste měli jako první oslovit profesionála, kterým může být buď zkušený projektant, nebo i integrátor – za ním by však měly být kladné a důvěryhodné reference. Tyto osoby vás seznámí s různými systémy, ale i jejich výhodami či nevýhodami.

Čtěte také: Jak vybrat vhodnou vůni do bytu?

Správný výběr je velmi důležitý – a to z hlediska trvanlivosti systému, ale i náročnosti. Velmi často můžete narazit na systémy, které obsahují velké množství komponent, z nichž si můžete vybrat ty vhodné právě pro vás. Tyto komponenty jsou velmi často propojitelné, ale také zaměnitelné.

Řešením může být i bezdrátová varianta

Nacházíte se právě uprostřed rekonstrukce? V tom případě je pochopitelné, že se vám nechce zbytečně sekat do zdí, když je stačí jen vymalovat. I pro vás máme řešení. A tím je bezdrátová varianta – rádiový modul. Ten vám může pomoci například tak, že za jeho pomoci budete moct spínat i stmívat osvětlení v domě, ale také ovládat žaluzie či další technologie ve vašem interiéru. Na trhu se můžete setkat s tlačítkovými moduly a s reléovými moduly, dále pak s bateriovými tlačítky i tlačítky, která jsou napájena za pomoci solárního modulu – nebudete tedy muset měnit baterie. Výjimkou nejsou ani pohybová čidla, hlavice k řízení topení, ale i spousta dalších technologických vychytávek.

Zdroj: unsplash.com

Kolik vychytávek využijete, je jen na vás

Ačkoliv do své domácnosti můžete začlenit až několik stovek technologických vychytávek, doporučujeme vám, abyste zůstali při zemi – ideálních je cca 30 prvků, pokud se ale rozhodnete pro 40 nebo 90, je to jen na vás.

Nepřehlédněte: Radiátory jako nové aneb naše tipy na to, jak je natřít

Jaké variantě dát přednost?

Pokud váháte, zda je pro vás lepší sběrnicová, nebo bezdrátová varianta, měli byste vědět, že sběrnicové systémy nabízejí mnohem širší nabídku produktů – pokud je tedy rekonstrukce nebo stavba domu v plenkách, je lepší tato varianta. Bezdrátové řešení volte spíše tam, kde nechcete zasahovat do stavby.

Nejoblíbenější vychytávky

Přemýšlíte, které chytré instalace jsou vhodné právě pro vás? Za velmi oblíbené považujeme například odchodová tlačítka, po jejichž stisku dojde k zhasnutí světel v celém domě, ztlumení topení (či chlazení), ale i odpojení nepoužívaných zásuvek či k zatažení žaluzií, aby se vám dům během vaší nepřítomnosti zbytečně nepřehříval. Žaluzie lze propojit také s informacemi od meteostanice, kdy se budou žaluzie naklápět dle aktuální polohy slunce.

Autorský text

Autor: Nikola Zatloukalová
if (show_sssp) { document.querySelector(".fb-comments").remove(); }
zavřít reklamu