Proč byste měli zvážit možnost pořízení si srubu či roubenky?

Každý, kdo chce mít vlastní střechu nad hlavou, přemýšlí také o designu domu. Někdo dává přednost modernímu stylu, který někdy připomíná spíše vesmírnou stanici. Ale jsou tu také obyčejné novostavby, které se nijak neliší od těch ostatních. Zvláštní skupinu ale tvoří dřevostavby, do kterých se řadí i sruby nebo roubenky.

Sruby mají styl

Mnoho lidí dává ale v poslední době přednost bydlení na venkově nebo spíše na předměstí. Sem se dokonale hodí dřevostavby, které v konečné fázi realizace vypadají opravdu nádherně. A když jsou navíc obklopeny přírodou, stromy a jsou zhotoveny v kombinaci třeba s přírodním kamenem, je na takovou stavbu radost pohledět. Sruby mají svůj styl. Musí se samozřejmě hodit do okolní přírody, protože mít postavený srub nebo roubenku ve stínu panelových domů by bylo, jako mít na polorozpadlé stodole solární panely.

Zdroj: Pixabay

Čtěte také: Jak vybrat postýlku pro miminko?

Co nabízejí sruby nebo roubenky

Lidé jsou od nepaměti spjati s přírodou, alespoň někteří to tak vnímají. Takové dřevostavby, jako jsou sruby nebo roubenky, jsou v podstatě ekologické domy. Dřevo je totiž obnovitelný materiál a má mnoho pozitivních vlastností. Má vynikající tepelně-izolační vlastnosti, samy si regulují vzduch, takže se říká, že dřevo dýchá. Z toho důvodu je ve srubu v létě skvělý vzduch, který příjemně ochladí a v zimních měsících udržuje teplo. Důležité ovšem je, aby majitel dostatečně větral.

Vnitřní interiér není třeba nijak zvlášť upravovat. Majitel tak ušetří za malování nebo tapetování. Stěny srubu jsou totiž rovněž ze dřeva, které je jen ošetřeno před škůdci. Ovšem pokud to situace vyžaduje, je například v koupelně nebo v kuchyni možné instalovat různé příčky ze sádrokartonu, na které se pak nalepí obklady. Každopádně zde člověk má velké množství možností, jak interiér takového dobu vyplnit. Pokud miluje přírodní materiály, bude jeho dům jako hrad a bude mu sloužit několik generací.

Zdroj: Pixabay

Nepřehlédněte: Halloween: Připravte dětem zdravé strašidelné pochoutky

Jaké jsou výhody realizace srubových domů

Pokud někdo ještě váhá, zda si pořídit klasický dům nebo raději srub, je srub jednoznačnou volbou. Má totiž i několik pozitiv, které je nad obyčejným domem trochu převyšují. Je to zejména rychlost výstavby. Sruby se obvykle stavějí jen několik týdnů. Ano, musí se sice myslet taky na sesychání dřeva, ale to nijak nebrání tomu, aby se člověk mohl nastěhovat.

Další výhodou je přirozenost a to, že jde o ekologický dům, který nijak neuškodí jedincům, kteří trpí alergiemi. Jsou to odolné a silné domy, které se dají stavět dokonce i v zimě. U klasických zděných domů to nejde vzhledem k tzv. mokrým cestám výstavby. Navíc sruby nepotřebují základovou desku.

Určitě je třeba zmínit i tepelně izolační výhody a to bez zvláštních úprav domu. Co se týká údržby, tak sruby je třeba chránit před nepříznivým vlivem počasí a před škůdci, to znamená, že je potřeba exteriér opatřit lazurou nebo i lněným olejem, který spolehlivě srub ochrání nejen před deštěm, ale i před slunečními paprsky.

Zdroj: Pexels

Jak vybrat správné dřevo pro stavbu srubu

I to je dobrá otázka. Určitě je vhodné se o všem poradit s odborníkem, ale už teď může mít člověk alespoň přehled.

Dřevo pro stavbu srubu se používá většinou ze zimní těžby. Není vyschlé, není napadeno škůdci a není napadeno plísněmi. Používá se nejrozšířenější smrkové dřevo, kanadská jedle, i když se díky tvrdosti hůře opracovává, ale je tu také borovice, cedr nebo velmi vhodný je modřín, který dobře odolává vlhkosti.

Autor: Nikola Zatloukalová
Tagy: ,
if (show_sssp) { document.querySelector(".fb-comments").remove(); }
zavřít reklamu