Pokud jste někdy byli probuzeni z hlubokého a klidného spánku tím, že se vám vaše kočka uvelebila na hrudi a do obličeje vám vháněla svůj dech, nejste sami. „Zírání“ na člověka během spánku je poměrně běžné kočičí chování. Obecně platí, že kočky pozorují své majitele i jiné lidi poměrně často, zdaleka nejen tehdy, když dotyční spí. Důvodů, proč to dělají, existuje hned několik.
Hlad
Hlad je jedním z nejčastějších důvodů, proč se můžete probudit a zjistit, že váš kočičí miláček upírá oči hluboko do vaší tváře, zejména pokud se tak děje v časných ranních hodinách. Téměř nic nemotivuje kočku více než prázdná miska na jídlo. Pokud si všimnete, že vás kočka v časných ranních hodinách běžně budí a pak běží k misce s jídlem, můžete se vsadit, že je připravená na snídani.
Existuje několik způsobů, jak zabránit hladové kočce, aby na vás zírala a budila vás dřív, než budete připraveni. Jedním z řešení je samozřejmě nedovolit vašemu mazlíčkovi, aby měl přístup do vaší ložnice. Toto řešení má ale své nevýhody – žádná teplá vrnící kočka, se kterou byste se mohli v noci mazlit, a především ne vždy funguje.
Některé kočky jsou odhodlané dostat se k vám bez ohledu na překážku a budou tlapkami škrábat na dveře nebo hlasitě mňoukat, dokud to nevzdáte. Další možností je investovat do automatického krmítka, které dávkuje snídani přesně na čas, aby kočka neměla potřebu vás budit.
Nuda
Probudíte uprostřed noci a zjistíte, že vaše kočka na vás zírá ze tmy? V tom případě je dost pravděpodobné, že si chce hrát. Kočky jsou přirozeně nejaktivnější mezi soumrakem a svítáním.
Naštěstí kočky hodně spí, v průměru se uvádí až třináct hodin denně. To znamená, že vaše kočka nebude vzhůru celou noc. Část noci se ale může bavit tím, že se bude potulovat po domě nebo se vrhne na misku s jídlem nebo neodolá pokušení vás vzbudit, aby si měla s kým hrát. Nebo možná během spánku vydáváte podivné zvuky či pohyby, a vaše kočka si dokonce myslí, že si s ní chcete hrát.
Klíčem k tomu, aby vaše kočka v noci více spala, je zapojit ji do větší aktivity a hry v časných večerních hodinách. Od chvíle, kdy přijdete domů z práce, si se svým mazlíčkem co nejvíce hrajte a unavte ho. Později, až se bude blížit čas spánku, ukončete vše tichým mazlením. Pokud se večer kočka dostatečně zabaví, měla by být připravena usnout, až přijde čas jít do postele.
Strach nebo bolest
Pokud se vaše kočka bojí nebo cítí úzkost, může sedět blízko vás a zírat na vás ve snaze sdělit vám své obavy. Kočky se k vám také mohou přiblížit a upřeně se na vás dívat, pokud pociťují bolest. Pokud vás kočka během spánku obvykle nepozoruje, ale najednou to začne dělat pravidelně, zbystřete a zkuste zjistit, jestli ji něco netrápí nebo nebolí.
Láska
V neposlední řadě může to, že na vás vaše kočka během spánku upřeně hledí, jednoduše vyjadřovat lásku a náklonnost, kterou k vám pociťuje. Pokud je zírání doprovázeno vrněním, pomalým mrkáním a třením, můžete si být jisti, že vám vyjadřuje svou lásku.
Tento důvod je na „vyřešení“ těžší než ostatní, ale možná to ani nechcete, zejména pokud se na vás vaše kočka jen dívá a neruší váš odpočinek. Všeobecně je známo, že kočky jsou ve své náklonnosti často vybíravé, takže se převalte, přitáhněte si peřinu a buďte rádi, že vás váš mazlíček takto miluje.
Zdroj: excitedcats.com, betterwithcats.net