Prodlužte život květinám ve váze. Poradíme vám, jak na to

Jaro a léto – dvě roční období, která přejím vázám plným řezaných květin, které jsou způsobem, jak si vnést trošičku barev, vůně a přírody do svého domova. Pokud se z nich chcete těšit co nejdéle, je třeba pečovat o ně i trochu jinak, než je jen postavit do vázy s vodou a čekat, co se s nimi bude dít. Pokud chcete prodloužit životnost řezaných květin na maximum, přečtěte si náš dnešní článek.

Květiny ze zahrádky toho vydrží víc než květiny z obchodu

Ze všeho nejdřív byste měli vědět, proč vám květiny natrhané na vaší zahradě vydrží ve váze mnohem déle než ty, které si koupíte. A nezáleží na tom, zda v supermarketu nebo květinářství. Zatímco květiny trhané na zahradě byly vyživované do poslední chvíle, ty, co si koupíte v obchodu, za sebou mají dlouhou cestu z místa, kde rostly. To mohlo být v Česku, ale klidně i v zahraničí.

Čtěte také: Všichni jsme milovníci psů. Známe je ale doopravdy? 4 nepravdivé mýty o našich mazlíčcích

Tuto dlouhou cestu květiny přečkávají v chladicích boxech, které udrží jejich vzhled, ale už ne jejich zdraví. I proto je ideální kupovat si květiny (stejně jako ovoce a zeleninu) podle jejich sezony. Kupujte jen ty květiny, které mají zrovna kvetoucí sezonu v naší zemi – a urazily tedy jen krátkou cestu před tím, než se dostaly do obchodu.

Zdroj: Pexels

Proč květiny vadnou tak rychle?

Je mnoho důvodů, kvůli kterým mohou květiny, které jste si teprve koupili, vadnout. Pozor byste si měli dát už při použití vody, do které je umístíte. Vyhněte se tvrdé vodě z kohoutku. Místo toho použijte vodu převařenou, avšak ne horkou, ale při pokojové teplotě. Vzhledem k tomu, jak rychle se ve vodě množí bakterie, je třeba vodu pravidelně měnit. Vázu před každým použitím vymyjte, květinám otrhejte lístky, které by zbytečně zahnívaly ve vodě. Pozor si dejte u tulipánů – ty mají rády studenou vodu, kterou můžete doplnit o kostky ledu. Vodu u tulipánů je třeba měnit každý den.

Jak vám pomůže jedlá soda?

Prodloužit životnost řezaných květin vám může pomoci také jedlá soda. Tento pomocník pomáhá nejen při pečení či úklidu, ale také s květinami. Vzhledem k tomu, že jedlá soda funguje jako dezinfekce, stačí dát do vody ve váze lžičku jedlé sody a bakterie nebudou mít šanci květinu napadnout. Navíc nebudete muset vodu měnit každý den.

Zdroj: Pexels

Nepřehlédněte: Jak na kombinaci vzorů v interiéru: Chytře a vkusně

Jedlou sodu můžete použít také při čištění vázy. Její čištění totiž nejde vždy tak hladce, jak bychom si představovali. Problémem mohou být zbytky lístků přilepených na skle vázy. Pokud ji nechcete čistit kartáčem a drátěnkou, nasypte do vázy jedlou sodu a pár hodin počkejte. Potom stačí vázu vypláchnout čistou a teplou vodou.

Jak květinu do vázy vložit, aby vydržela co nejdéle?

Stonek květin je třeba seříznou šikmo, jen tak může květina přijímat co nejvíce vody a živin. Toto seřezávání můžete opakovat pravidelně, vždy se tak zbavíte spodního centimetru, který vždy začíná uhnívat jako první. Vázu s květinami nikdy nestavte na přímé slunce, lepší je stín a místo, kam se nedostane průvan. Pokud holdujete řezaným květinám také v zimě, rozhodně je nestavte k topení. Naopak se snažte najít chladnější kout.

Autorský text

Autor: Nikola Zatloukalová
if (show_sssp) { document.querySelector(".fb-comments").remove(); }
zavřít reklamu