Vlastníte kromě svého vlastního bydlení také jednu nemovitost navíc? Pak je nejlepší možností její pronájem. Nejen, že v ní budete mít někoho, kdo bude byt či dům udržovat v dobrém stavu, navíc si vyděláte na nájemném. Víte ale, jak vysoký nájem můžete po svém nájemci požadovat? Pokud ne, poradíme vám, jak to zjistit.
Pokud chcete svoji nemovitost pronajímat tak, abyste z ní měli hezké peníze, musíte vědět, co ovlivňuje cenu nájemného, o které si můžete svému nájemníkovi říct. O výši nájemného rozhoduje více okolností – například lokalita, stav a velikost bytu. Před tím, než se rozhodnete svůj byt pronajímat, jej musíte na pronájem náležitě připravit – díky tomu pak můžete zkusit zvýšit cenu. A jak? O tom vám dnes řekneme.
Pronájem – způsob, jak si můžete přivydělat
Ne každý dosáhne na hypotéku – a přesně tito lidé bydlí v pronájmech, které se mohou stát výhodnou investicí pro majitele bytu. Největší poptávka je samozřejmě po dlouhodobém pronájmu, jen málokdo se chce každých pár let stěhovat. Pokud jste na místě pronajímatele, rozhodně se vám dlouhodobý pronájem slušnému nájemníkovi, které platí včas, vyplatí více než několik krátkodobých pronájmů. Dlouhodobý pronájem pro vás znamená stabilní příjem navíc.
Čtěte také: Vrzající panty, zašlé nerezové nádobí či perly, i s tím vám může pomoci olivový olej!
Největší poptávka je po bytech do 70 metrů čtverečních, dispozičně je ideální 2+kk, případně 2+1. Pokud vlastníte takový byt a bydlíte ve větším městě (a byt pronajmete za cenu příjemnou pro obě strany), je velká pravděpodobnost, že svůj byt pronajmete velmi rychle.
Jaké máte možnosti?
Pokud se rozhodnete svůj byt pronajímat, máte dvě možnosti. Buď se můžete snažit cenu tlačit nahoru, nebo můžete jít cestou nižšího nájemného, ale dlouhodobého nájemního vztahu. Pokud bude nájemné nižší, nájemník bude mít větší motivaci v bytě zůstat co nejdéle. Pokud bude cena příliš vysoká, může se časem poohlížet, zda nenajde něco levnějšího.
Cena nájmu se musí určit podle dané lokality, ale i stavu nemovitosti. Pokud je nemovitost delší dobu neobydlená, ztrácí na ceně, protože o nemovitost nikdo nepečuje. Pokud se vám ozve zájemce o váš byt, neznamená to, že mu jej musíte rovnou pronajmout. Spoustu pronajímatelů vyhoví prvnímu zájemci, které zaplatí kauci, případně dávají na své sympatie. To je ale chyba. I sebevíc sympatický člověk může být permanentním neplatičem. Když to spojíte s faktem, že je váš byt třeba zatížený hypotékou, budou pro vás dva nezaplacené nájmy za sebou velkým problémem. Snažte se hledat solidní nájemníky – protože občanský zákoník chrání více nájemníky než pronajímatele.
Nezapomínejte na lákavý inzerát
Chcete svůj byt pronajímat úspěšně? Pak jej musíte před potenciálními zájemci dobře prezentovat. V inzerátu by neměly chybět praktické informace o dané lokalitě. Čím více kladů daná lokalita má, tím lépe. Ať už se jedná o školy, školky, obchody, restaurace, zahrádky či parky. Pokud je v bytovém domě možnost využívat i další prostory, jako jsou sklep, kolárna či zahrada, nezapomeňte uvést ani tento fakt. V bytě samotném nezapomeňte provést pár úprav, díky kterým nájemci ušetří. Můžete vyměnit žárovky za úsporné, instalovat domácí elektroměry, aby nájemník věděl, jakou má spotřebu. Lidé rádi šetří a takto budou mít přehled. Snažte se se svými nájemci vybudovat dobré vztahy.
Nájemník je živá osoba
Je jasné, že se svým nájemníkem nemůžete přátelit, to vám nezaplacený nájem nenahradí. I tak byste si ale měli se svými nájemníky budovat dobré vztahy, měli byste se o ně zajímat. Při prohlídce se zeptejte, co je přimělo ke stěhování, kde bydleli předtím, nebo kde pracují. Nejen, že jej uvidíte jako člověka, nejen jako zdroj financí, ale také zjistíte dost důležitých informací.
Nepřehlédněte: Pěstování rybízu je jednoduché a úroda zaručena. Vysaďte ho i na vaší zahradě!
Měl nájemník bydliště na obecním úřadě? Má nějaké exekuce? Tyto informace je dobré si ověřit. Jistě nechcete ve svém bytě dlužníka. Méně poctiví lidé budou mlžit. Proto zapátrejte na internetu, nahlédněte do insolvenčního rejstříku.
Autorský text