Prosvětlete si svou domácnost… a váš život bude také světlejší

Světlo je velice důležité – a to nejenom denní světlo venku, ale hlavně světlo ve vaší domácnosti – a má to mnoho důvodů. Hlavní je ten, že tmavý interiér může působit depresivně, aniž byste si to třeba uvědomovali. Vy poté upadnete do apatie a nic vás nebude bavit. A vůbec nebudete vědět proč.

Vlivy okolí vnímáme celým svým tělem i duší a nic nám v tom nezabrání. Takže je pro naše nitro hlavní, abychom si interiér naší domácnosti dokázali prosvětlit – a to není nic složitého. Poradíme vám pár typů, jak na to:

Barvy jsou důležité

Jedna z nejlepších vychytávek je to, mít natřené boční stěny oken na bílo, jelikož bílá barva krásně odráží světlo, které se vám rozprostírá po celém pokoji. Pokud právě tyto odrazové plochy natřete na tmavou barvu, všechno světlo pohltí a do vaší domácnost se ani nedostane. I pokud máte byt celkově tmavý, zvolte světlé barvy na zdi, nejlépe samozřejmě bílé. Nicméně kombinace tmavého nábytku a například žluté barvy také vypadá dobře a světle.

Nábytek a textilie

Další věc, kterou můžete ve své domácnosti ovlivnit, jsou interiérové textilie. Je třeba volit světlejší přehozy, polštářky, ubrusy či závěsy. Dnes se dají pořídit za přijatelné částky. Okolí oken byste také měli nechat volné – bez poliček či skříněk, které by mohly stínit tak důležitému světlu. Barvu nábytku volte klidně do tmavšího tónu dřeva – kontrast bílé stěny a právě tohoto odstínu působí velicee elegantně. Samozřejmě není dobré požídit si celou obývací stěnu ve tmavším tónu, nicméně tyto stěny už dávno vyšly z módy a jejich místo zaplnil právě jednoduchý nábytek.

Osvětlení

Na strop si zvolte lustr, který bude co nejvíce odkrývat žárovky či svíčky, nikdy nevolte lustr tmavšími skly, ten taktéž všechno světlo pohltí a je tím pádem úplně neefektivní. Poslední dobou jsou oblíbené i tzv. LED svítidla, které dokáží podsvítit například televizi, skříňku, kuchyňskou linku a podobně. Vypadají velice přirozeně a příjemně doplní váš interiér.

I přesto, že denní světlo je tak příjemné, určitě máte někdy náladu si udělat romantickou chvilku při svíčkách, potom je třeba dokázat váš pokoj i skvěle zatemnit a užít si chvíle jenom spolu.

Autor: Lenka Svobodová
ZAVŘÍT