Provoňte si domov pomocí těchto 5 jednoduchých kroků

Vůně našeho domova je často jednou z prvních věcí, které si lidé, kteří k nám přijdou na návštěvu, všimnou. Mnoho z nás k tomu, abychom domov zbavili nejrůznějších pachů, používá rozmanité osvěžovače vzduchu či vonné svíčky. Často ale stačí jako první krok k tomu, jak mít domov voňavější, několik mnohem jednodušších věcí, na které mnoho z nás ale zapomíná.

Pravidelně myjte odpadkový koš

Jednou z častých chyb, která má na vůni domova velký vliv, je to, že odpadky pouze vynášíme, ale nevěnujeme žádnou péči odpadkovému koši. Koš je ale třeba pravidelně mýt a dezinfikovat. Sáčky se totiž mohou poškodit a do koše z nich může prosáknout nehezky páchnoucí tekutina. Výsledkem je nepříjemný zápach, který proniká do celého interiéru. Existují i nejrůznější osvěžovače či vonné pásky, které můžete do koše umístit, nejlepším a nejlevnějším řešením je ale koš udržovat v čistotě.

Nezapomínejte na čištění koberců a předložek

Koberce a předložky sice pro mnoho z nás představují způsob, jak si domov zútulnit a především v chladném období roku zateplit, nicméně problémem je, že se poměrně snadno zašpiní a pohlcují též nejrůznější pachy z domácnosti. Proto je důležité je pravidelně nejen vysávat, ale také čistit. Skvělým pomocníkem je v tomto případě jedlá soda. Jednoduše jí posypte povrch koberce a nechte několik hodin působit. Poté stačí sodu pouze vyluxovat.

zdroj: pixabay.com

Snažte se co nejvíce sušit prádlo mimo domov

Možná máte rádi vůni, kterou vyprané prádlo vašemu bytu či domu jakoby dodá poté, co ho rozprostřete na sušák v některé z místností. Opak je ale pravdou, vlhkost, která se z mokrého prádla uvolňuje, se může velmi brzy proměnit v nepříjemný zápach, nehledě na to, že může být i jedním z faktorů, proč vás doma trápí plíseň. Pokud to tedy jde, snažte se sušit prádlo co nejvíce venku, například na balkoně či na terase, případně investujte do sušičky, nebo využijte sušárnu.

Okna, lednička i domácí mazlíčci

Může se to zdát samozřejmé, ale není – větrejte. Především na podzim a v zimě někteří lidé záměrně nevětrají, neboť se obávají, že si tak domů pustí chlad a vlhko. Pravdou ale je, že zavřená okna mají na kvalitu vzduchu u vás doma v mnoha ohledech negativní vliv. O to více, pokud máte velmi těsnící plastová okna, kterými dovnitř nepronikne ani závan vzduchu. Snažte se alespoň jednou denně bez ohledu na počasí intenzivně nárazově vyvětrat, nemusíte mít okno pootevřené celý den. Nezapomínejte také pravidelně kontrolovat a čistit ledničku. Pokud máte domácího mazlíčka, například kočku či nějakého hlodavce, věnujte náležitou pozornost rovněž kočičímu záchodu či kleci.

Provoňte domov květinami

Další jednoduchou a navíc příjemnou možností, jak si domov provonět, je umístit do něj řezané květiny. Nejenže rozzáří váš domov, ale také provoní místnosti. Ať již to budou květiny ze zahrádky, louky či květinářství, zkrášlí vás domov svými barvami a nenápadně mu dodají svou vůni. Důležité samozřejmě je pravidelně se o květiny ve váze starat, jinak hrozí, že po několika málo dnech způsobí více škody než užitku.

Zdroj: soluzionidicasa.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu