Náhubky pro psy často vyvolávají rozporuplné reakce, většinou negativního charakteru. Pro některá plemena psů a jejich majitele ale existují situace, kdy náhubek může být správnou volbou a řešením. Co vše byste o této kontroverzní pomůcce měli vědět?
Agresivní chování v minulosti
Pokud se určitý pes v minulosti choval agresivně, ať už vůči jiným psům nebo lidem, může použití košíkového náhubku v určitých situacích pomoci minimalizovat riziko.
Někteří psi mohou potřebovat náhubek vždy, ale často je možné, například s pomocí kynologa, naučit psa „žádanější chování“ a pomoci mu cítit se uvolněněji a bezpečněji. Náhubek pak již nebude potřeba. Než ale po náhubku případně sáhnete, je důležité porozumět možným rizikům a vědět, jak ho používat správně.
Děsivé nebo bolestivé situace
Někteří psi nemusí být agresivní, ale pokud se ocitnou ve velmi nepříjemné situaci a jejich varovné signály jsou ignorovány, například u veterináře, mohou mít pocit, že nemají jinou možnost než vyštěknout nebo kousnout.
Rovněž v případě, že pes trpí bolestí, může reagovat způsobem, který se vymyká jeho povaze. Například pokud pes utrpí vážné zranění, může být při jeho přemisťování nutný náhubek.
Procházky přírodou
Někteří psi jsou na procházkách „notorickými žrouty“ všeho možného a mohou skončit s vážnými žaludečními potížemi. Náhubek sice není jediným řešením, ale může pomoci minimalizovat to, co může váš pes pozřít.
Určitá plemena mají instinktivně vysokou kořistnickou touhu, a přestože je lepší nemít je mimo vodítko, mohou se pokusit „chňapnout“ menší zvířata, i když jsou na vodítku, náhubek tak může zabránit zranění, nebo dokonce smrti.
Veřejná místa a doprava
Mnoho obcí má též vyhláškou stanovenou povinnost, že psi by měli nosit náhubky v prostředcích veřejné dopravy a na veřejných prostranstvích.
Jaký náhubek je nejlepší?
Na trhu existuje celá řada náhubků. Mnoho z nich upřednostňuje estetiku před praktičností a je velmi důležité, abyste vybrali dobře padnoucí náhubek, který psovi umožní volně dýchat, zívat, pít vodu či brát pamlsky. Se správným výběrem vám může pomoci veterinář.
Obecně platí, že délka náhubku by měla být taková, aby se nedotýkal konce čumáku, a náhubek by rovněž neměl nikterak zasahovat do očí psa. Šířka náhubku by neměla být ani příliš těsná, ani příliš volná. Pásek za ušima by psa neměl škrtit.
Některá plemena vzhled ke specifickému tvaru své hlavy vyžadují speciální náhubky. Existují například náhubky pro chrty a další plemena s dlouhými a tenkými čenichy. Pro plemena s plochým obličejem a brachycefalií, jako jsou francouzští buldočci a mopslíci, může být obtížné najít dobře padnoucí náhubek, navíc hrozí též větší riziko, že se v něm přehřejí.
Kdy není náhubek nejlepším řešením?
Bohužel není neobvyklé, že se náhubky používají z nesprávných důvodů. Nevhodné použití může způsobit bolest, nepohodlí, stres, úzkost i potíže s dýcháním. To může vést k alternativnímu problémovému chování. K čemu by se náhubky používat neměly?
- Za trest – někteří majitelé jej používají jako formu trestu za nežádoucí chování. Obvykle si pes tyto dvě věci nespojí, takže to není dlouhodobě účinné. Může to také narušit pouto důvěry mezi vámi.
- K zastavení štěkání – náhubky se někdy používají ve snaze zastavit štěkání. I když to může dočasně fungovat, pokud se pes náhubku bojí, není to řešení dlouhodobé. Navíc pes může štěkat, i když má náhubek nasazený, pokud není příliš těsný. Mnohem lepší je používat pozitivní metody výcviku.
- K zastavení destruktivního chování – pokud váš pes ničí kousáním předměty v domácnosti, může se náhubek zdát jako řešení. Není však dobré nechávat náhubek nasazený delší dobu, zejména pokud je pes bez dozoru, a rovněž takto neřešíte základní problém. Měli byste zjistit, proč je váš pes destruktivní. Možná se nudí a potřebuje více podnětů nebo může být vystresovaný v důsledku separační úzkosti.
Jak vycvičit psa, aby akceptoval náhubek?
Vždy začněte tím, že psovi nabídnete chutný pamlsek pokaždé, když náhubek přinesete do jeho blízkosti. Chcete, aby si ho spojoval s dobrými věcmi. Náhubek položte na zem a odměňujte psa pokaždé, když se k němu dobrovolně přiblíží, až se ho začne aktivně dotýkat.
Poté náhubek psovi na krátkou chvilku nasaďte. Nikdy mu ho ale nevnucujte násilím. Postupně prodlužujte dobu, po kterou bude mít náhubek nasazený. Zpočátku můžete k usnadnění nasazení na vnitřní stranu náhubku použít pamlsek. Jakmile se pes v této fázi uvolní, přejděte k upevnění náhubku kolem uší.
Tréninky vždy provádějte ve známém prostředí s nízkou mírou stresu a dbejte na to, aby byly krátké, maximálně pět minut. Používejte „hodnotné odměny“ a nesnažte se postupovat příliš rychle nebo vynechávat některé kroky.
Zdroj: pdsa.org.uk, animalhumanesociety.org