Původní švédský styl „lagom“ v praxi

pohodlný lagom styl (zdroj foto: freepik.com)

Žijte „lagom“! Že nevíte, co to je?

Stará vila a kousek venkova

Představte si, že chcete žít na venkově, poblíž města a seženete prostornou vilu ze 30. let 20. století. Zní to jako sen. Renovace sice představuje ohromný kus práce, ale jestliže se kloníte k přírodnímu, vintage nebo glamour stylu, práce jistě nebudete litovat.

Návrat ke kořenům

Nemusíte kupovat nový nábytek, stačí vrátit život tomu starému. Koneckonců starožitný nábytek je moderní a na novém nábytku se vytvářejí umělé patiny, aby vypadal jako starý. Lagom je velmi kreativní a komfortní.

Hlavně vše naplánovat

Rekonstrukce nemusí být zásadní, jakože dům téměř srovnáte se zemí a postavíte nový. Odolné materiály, ze kterých se dříve stavělo, krásně vydrží i do našeho století, a tak není nutné vždy bourat zdi či strhnout střechu. Samozřejmě si musíte přizvat statika, aby vše posoudil, stavaře, který doporučí rekonstrukce a také architekta. Pokud si předem připravíte, kam umístíte který nábytek, ušetříte si spoustu času a zklamání.

Tipy pro renovaci

Co je obecně dobré u starých stavení změnit, je například odstranění podhledů ze stropů, které opticky zmenšují místnost. Snažte se zachovat původní dřevěnou podlahu, pokud v domě je, zkuste ponechat původní okna, schodiště a všechny prvky upomínající na minulost. Samozřejmě bude nutností vyměnit rozvody elektřiny a vody. Nesmí chybět pokojové rostliny, plakáty a barevnost v interiéru, která mnohdy zdánlivě neladí, ale při bližším pohledu či vnímání celku pocítíte hřejivou domácí atmosféru.

A pak už jen ponechat pár vybraných kousků nábytku a přikoupit doplňky v dobovém stylu, s tím vám může pomoci interiérový designér. Lagom klade důraz na pohodlí a přírodní materiály, věřte, že se vám bude bydlet skvěle!

 

Autor: Lenka Svobodová
Prohlédnout si všechny fotografie (4)

Mohlo by Vás zajímat​