S řasami se dříve či později setká každý majitel akvária. Mohou se projevovat jako nahnědlé, nazelenalé nebo načervenalé chmýří nebo povlak, který se plazí po skle nádrže, štěrku, příslušenství i rostlinách uvnitř akvária. Určitý růst řas je normální a zdravý, ale příliš velké množství působí poněkud nevzhledně a může znamenat i nebezpečí pro rybičky.
Co způsobuje přemnožení řas?
Stejně jako všem rostlinám i řasám se daří díky třem základním potřebám – vodě, světlu a živinám. Pokud je některé z těchto veličin nadbytek, mohou se řasy rozrůstat podobně jako plevel na zahradě. Vaše akvárium se samozřejmě neobejde bez vody, ale množství světla a živin ve vodě můžete ovlivnit. Mezi běžné příčiny přemnožení řas patří:
- příliš dlouho zapnuté osvětlení v akváriu
- akvárium je na místě s přímým slunečním světlem
- překrmování ryb
- příliš dlouhé intervaly mezi výměnami vody
Jak regulovat množství řas v akváriu?
Znalost příčin přemnožení řas je prvním krokem k úspěchu, následně se snažte situaci napravit. Řešení mohou přinést tyto kroky:
- Omezení osvětlení – nádrž neumisťujte na místo, kam dopadá přímé sluneční světlo, a to ani po část dne. Pokud používáte umělé osvětlení, dbejte na to, aby nebylo silnější, než je nutné, a aby nesvítilo déle než osm až deset hodin denně. K zapínání a vypínání světla používejte časovač.
- Omezení krmení – většina majitelů své ryby překrmuje, což zvyšuje hladinu fosfátů ve vodě. Krmte rybičky malými porcemi a sledujte, jak reagují. Pokud do pěti minut nesnědí všechnu potravu, krmíte je příliš mnoho.
- Pravidelná výměna vody – nejdůležitějším způsobem, jak zabránit tvorbě řas, je pravidelná výměna vody. Každý týden vyměňte 10 až 15 procent vody v akváriu. Tím odstraníte dusičnany, které se v akváriích hromadí a které jsou jedním z hlavních „hnojiv“ pro rostliny.
- Otestování vody v akváriu – pokud je ve vodě vysoký obsah fosfátů, měli byste zvážit použití chemikálií na jejich odstranění nebo si najít jiný zdroj vody, například filtrovanou vodu. Vhodné je otestovat rovněž obsah dusičnanů, protože některé zdroje vody mají zvýšený obsah dusičnanů. Výměna vody nemá velký smysl, pokud společně s vodou z vodovodu přidáváte do akvária i tyto látky.
- Čištění skel a dalších povrchů – pokud zjistíte, že na skle, kamenech nebo jiných tvrdých plochách nádrže začínají růst řasy, odstraňte je. Při výměně vody pravidelně čistěte také horní vrstvu štěrku.
- Zasazení živých rostlin – živé rostliny absorbují mnoho živin, které jinak podporují růst řas. Méně živin ve vodě znamená méně „hnojiva“ pro přemnožení řas. Další pomocí může být též chov rybiček a dalších živočichů, kteří se řasami živí.
Zdroj: practicalfishkeeping.co.uk, exoticpetvet.com, liveaquaria.com