Rizika kolem nás. Jedovaté rostliny doma i v zahradě

Jedovaté rostliny jsou o to nebezpečnější, že lidé často ani nevědí, že jejich nevinně vypadající kytička jedovatá je. Většina otrav se stane nešťastnou náhodou, vinou záměny, neznalosti či lehkomyslnosti. Stačí chvíli nechat malé dítě nebo domácího mazlíčka bez dozoru a neštěstí je hotovo. Nebezpečí s sebou nese také lidové léčitelství, které často využívá i jedovaté rostliny v malých dávkách, v rukou laiků je ale taková léčba velmi nebezpečná.

Jakým způsobem jedovatá rostlina působí?

Účinné látky, které jsou v rostlině obsažené, po vniknutí do těla způsobí otravu. Některé jedy ovlivňují nervovou soustavu, jiné dýchací, trávicí nebo vylučovací ústrojí, další působí na srdce nebo dráždí sliznice a kůži. Jedy vniknou do těla poraněním, požitím části rostliny nebo jen dotykem kůže na chloupky či trny.

Asi nejběžněji známou rostlinou je diefenbachie. Snadno se pěstuje a patří mezi nejodolnější pokojové rostliny. Kromě jedů šťáva rostliny obsahuje také krystaly šťavelanu vápenatého, které mohou vážně poškodit pokožku a především sliznice. Olíznutí nebo sežvýkání rostliny vyvolává slinění, otoky a křeče. Reakce nastává asi 10 až 15 minut po požití a stačí odradit od další konzumace, takže otravy bývají naštěstí jen mírné.

Asi stejně často se lze setkat s dalšími áronovitými rostlinami – monstery, filodendrony, potosy, zmijovce, anturie a další, kdo by je neznal? Všechny tyto rostliny obsahují nebezpečné množství šťavelanu vápenatého a další toxické látky. Při jejich požití způsobují pálení v ústech a prudké zvracení spolu s žaludečním a střevním katarem. Anturium a kala se vyskytují převážně jako řezané květiny, kdy jsou součástí kytice. Jde o květiny opravdu krásné, jen pozor na to, aby se nedostaly do rukou malým dětem nebo příliš opilým hostům.

Věděli jste, že…

Poměrně známá je jedovatost pryšce nádherného neboli vánoční hvězdy, ale méně už se ví, že jedovatý je také brambořík. Před Vánocemi se těchto rostlin prodá obrovské množství a spolu se zapíchnutou rybí kostí v krku či požárem vánočního stromku patří otrávené děti, psi a kočky k nejběžnějším vánočním „nehodám“.

Silně jedovaté jsou také listy břečťanu, již po snědení pouhých dvou listů nastávají křeče, dechové poruchy a při větším množství může být otrava smrtelná.

Zrádné sukulenty

Opravdu nebezpečnými rostlinami jsou některé sukulenty. Rostliny, které patří mezi pryšcovité, po poranění vylučují bílé jedovaté mléko – latex. Největší nebezpečí vzniká, pokud latex zasáhne oko. V domácnostech se asi nejčastěji pěstuje pryšec „trnová koruna“, ale existují i další velmi populární druhy. Ještě nebezpečnější jedovaté rostliny jsou z řádu klejichovitých, které jsou velmi atraktivní zejména svými květy ve tvaru pěticípé hvězdy. Ale pozor – mezi klejichovité rostliny patří též velmi populární voskovky!

Máte je na své zahradě také?

Autor: Martin Liška
zavřít reklamu