jedovaté rostliny (zdroj foto: thompson-morgan.com) | ilustrační fotografie
článek: Rizika kolem nás. Jedovaté rostliny doma i v zahradě
Jakým způsobem jedovatá rostlina působí?
Účinné látky, které jsou v rostlině obsažené, po vniknutí do těla způsobí otravu. Některé jedy ovlivňují nervovou soustavu, jiné dýchací, trávicí nebo vylučovací ústrojí, další působí na srdce nebo dráždí sliznice a kůži. Jedy vniknou do těla poraněním, požitím části rostliny nebo jen dotykem kůže na chloupky či trny.
Asi nejběžněji známou rostlinou je diefenbachie. Snadno se pěstuje a patří mezi nejodolnější pokojové rostliny. Kromě jedů šťáva rostliny obsahuje také krystaly šťavelanu vápenatého, které mohou vážně poškodit pokožku a především sliznice. Olíznutí nebo sežvýkání rostliny vyvolává slinění, otoky a křeče. Reakce nastává asi 10 až 15 minut po požití a stačí odradit od další konzumace, takže otravy bývají naštěstí jen mírné.
Asi stejně často se lze setkat s dalšími áronovitými rostlinami – monstery, filodendrony, potosy, zmijovce, anturie a další, kdo by je neznal? Všechny tyto rostliny obsahují nebezpečné množství šťavelanu vápenatého a další toxické látky. Při jejich požití způsobují pálení v ústech a prudké zvracení spolu s žaludečním a střevním katarem. Anturium a kala se vyskytují převážně jako řezané květiny, kdy jsou součástí kytice. Jde o květiny opravdu krásné, jen pozor na to, aby se nedostaly do rukou malým dětem nebo příliš opilým hostům.