Rostliny v interiéru: Proč by neměly chybět ani u vás doma

Ať už si je vybíráte kvůli jejich vzhledu, použití v kuchyni nebo kvůli jejich léčivým vlastnostem, jedno je jisté. Rostliny v interiéru by vám rozhodně neměly chybět. Nejen, že jsou hezké na pohled, ale navíc vám mohou udělat prostředí v bytě mnohem zdravější. A dnes vám řekneme, proč by vám rostliny v interiéru rozhodně neměly chybět.

Rostliny v interiéru zvlhčují vzduch

Rostliny patří mezi přirozené zvlhčovače vzduchu. Avšak narozdíl od opravdových zvlhčovačů vzduchu rostliny tuto vlhkost umí regulovat samy – podle aktuální vzdušné vlhkosti. Vlhkost vzduchu v prostoru by se měla pohybovat kolem 40 procent. V mnohých prostorách je pak tato vlhkost nižší jak 20 procent, což s sebou může přinášet mnohé nepříjemnosti. Pokud chcete prostor příjemně zvlhčit, sázejte na ibišek nebo šáchor.

Čtěte také: Bydlení, ve kterém barva střídá barvu

Zdroj: pexels.com

Jde o přírodní čističku vzduchu

Rostliny mohou v interiéru fungovat jako přírodní čističky vzduchu, jako filtry, které pohltí spousty nečistot z ovzduší. Velkou výhodou rostlin je jejich schopnost proměnit oxid uhličitý na kyslík – tuto schopnost mají samozřejmě i pokojové rostliny. Navíc víte jistě i o tom, jak moc je kyslík důležitý pro každou část našeho organismu. Pořiďte si rostliny nejen do vašeho domova, ale i do kanceláře. Uvidíte, že se vám bude líp přemýšlet. Rostliny v interiéru jsou jakýmsi filtrem, který vaše ovzduší zbaví nejrůznějších toxinů.

Jak rostliny v interiéru pěstovat?

Při výběru rostlin myslete na to, kam je budete ve svých domovech umisťovat. Některým rostlinám sice bude svědčit přímé sluníčko, jiným se bude dařit spíše ve stínu. Co se zalévání týče, vodu potřebuje každá rostlina. Zde však platí, že méně vody je lepší než hodně vody. Květinám se totiž v příliš vlhkém prostředí dařit nebude. Pod každý květináč tak umístěte misku, kam bude odtékat přebytečná voda. Každou květinu pak osvěžujte vodou z rozprašovače.

Zdroj: pexels.com

Nepřehlédněte: Dvougenerační bydlení: Opravdu má smysl?

Rostliny v interiéru můžete použít na vaření

Víte, že i bez zahrady se můžete pustit do pěstování nejrůznějšího ovoce? V současnosti jsou k sehnání nejrůznější zakrslé formy citrusovníků, banánovníků, ale koupit si můžete i sazenice avokáda či ananasu. Pak je to jen krůček k příjemné snídani s vlastním avokádem, čajem z vlastní meduňky či máty. Pokud se rozhodnete pěstovat bylinky, můžete se jimi kochat na pohled, užívat si jejich vůni, ale samozřejmě je používat i při vaření.

Zdroj: pexels.com

Váš domov bude útulný

Rostliny nemají jen blahodárný vliv na naše zdraví, ale i na psychickou pohodu. Jde o další živý element ve vašich domovech. Rostliny v pokoji vám dodají mnohem lepší pocit, ale také do prostoru dodají velmi příjemnou energii. Vyměňte nepříjemné osvěžovače vzduchu za ty přírodní. Bylinky, zvláště pak máta nebo citronová tráva dodají vašemu interiéru to pravé aroma. Některé z bylinek pak dokážou z interiéru dostat nepříjemný hmyz.

Zdroj: pexels.com
Zdroj: pexels.com

Autorský text | foto: pexels.com

Autor: Nikola Zatloukalová
if (show_sssp) { document.querySelector(".fb-comments").remove(); }
zavřít reklamu