Od současné elektroinstalace si můžeme dovolit žádat mnohem víc, než je jen zapojení a zapnutí elektrospotřebičů či rozsvěcení a zhasínání světla. Vypínač má sice v našich domácnostech stále své místo, ale světla i spotřebiče můžeme ovládat počítačem, tabletem či jen mobilem.
Stále šikovnější
Klasická elektroinstalace funguje systémem zapnuto-vypnuto. Z rozvaděče jsou vedeny kabely k jednotlivým vypínačům. Stejně tak pracují zásuvky. Žádné informace se neposílají, spíná se přímo obvod příslušného spotřebiče. To však neznamená, že není možné udělat nic jiného než rozsvítit, zhasnout nebo zapojit spotřebič do zásuvky. Naopak, i klasická instalace umožňuje vysoký komfort, různé zásuvky a ovladače zvládnou celou řadu funkcí.
Co všechno umí?
Například v oblasti osvětlení můžeme světla různě stmívat, nabízí se automatické zapnutí světla při pohybu a další vychytávky. Pomocí tlačítek lze elektricky ovládat žaluzie, vrata od garáže nebo klimatizaci. Jednotky se dají i naprogramovat, a tak jsou v chodu i v době, kdy vy nejste doma. Pro tuto příležitost navíc můžete vše sledovat a případně upravovat funkce pomocí mobilního telefonu.
Inteligentní elektroinstalace
Kromě výše zmíněné klasiky, existuje takzvaná inteligentní instalace. Proč je lepší, když i zmíněná klasika nabízí tak vysoký komfort? Hlavní výhodou inteligentní elektroinstalace je propojení samostatných technologií do jednoho funkčního celku s možností snadného provádění úprav a změn. Ovládací jednotky v tomto případě nespínají přímo spotřebiče, ale posílají po sběrnici informace do centrální jednotky, ta je zpracuje a posílá zpět příkazy k ovládání jednotlivých prvků.
Systém inteligentní elektroinstalace může řešit vše – od ovládání a řízení osvětlení včetně nastavení světelných scén přes regulaci topného systému, ovládání oken a stínících prvků, celkového zabezpečení domu až po spínání závlahových systémů. Skvělé je, že vzájemné propojení prvků a jejich součinnost umožňuje dosáhnout značných úspor ve spotřebě energie. A další velkou výhodou je možnost ovládání prostřednictvím internetu, tedy vlastně odkudkoli mimo domov.
A co takhle bez drátů?
V novostavbách a při rekonstrukcích bezdrátové systémy účinně pomáhají. Pro přenos povelů se používá rádiový signál, princip je obdobný jako při centrálním zamykání automobilu. Pomocí bezdrátového řešení opět můžete spínat světla, řídit chod žaluzií či topného systému. Velkou pomocí jsou v domech a bytech, kde se „zapomnělo“ na ovládací místo v klasické elektroinstalaci.
Instalace a montáž jakýchkoli elektrických rozvodů je vysoce odborná činnost, která podléhá přísným normám a předpisům. Do vypracování projektu se rozhodně nepouštějte sami, návrh řešení patří do rukou projektantovi. Systém nesmí být ani poddimenzovaný ani předimenzovaný, jen tak dosáhnete bezpečného fungování instalace, aniž by se vám při nesprávném povelu spálila celá síť!