Ručníky – co jim prospívá a co naopak škodí

Většina z nás nepovažuje obvykle ručníky za nikterak důležitou součást našeho života. To ale není tak úplně pravda. Během dne se jich mnohokrát dotýkáme rukama, po koupeli si s jejich pomocí sušíme celé tělo. Většinou si jejich důležitost uvědomíme až v okamžiku, kdy něco nehraje. Ručníky jsou například příliš hrubé a tvrdé, nebo nevábně zapáchají. Vyplatí se proto vědět, jak se o ručníky správně starat, abyste se s podobnými problémy potýkat nemuseli.

Nejčastější chyby, které ručníkům nesvědčí

Pokud se domníváte, že ručníky prostě dáte do pračky a s pomocí aviváže vyperete, nemusí to vždy stačit. Mnoho z nás se totiž nevědomky při jejich praní dopouští řady chyb. Jednou z častých je používání příliš mnoho pracího prostředku. Ten se pak během máchání z ručníků nedostatečně vypláchne a výsledkem jsou tvrdé neohebné ručníky. Pozor si dejte i na příliš teplou vodu. Některé ručníky je sice možné prát na šedesát stupňů, ale ne všechny. U ručníků, které mají doporučenou teplotu nižší, teplá voda může způsobit smrštění jejich švů, což má následně negativní vliv na jejich tvar. Jsou jakoby pokroucené. Ručníkům rovněž nesvědčí praní s ostatním oblečení či ždímání na vysoké otáčky.

Pozor na aviváž, sluníčko i žehličku

Další problém je v tolik oblíbené aviváži. Většina z nás ji k praní přidává z důvodu, že chceme, aby prádlo bylo měkké a voňavé. Příliš mnoho aviváže ale může způsobit zhoršení absorpční schopnosti ručníků. Pozor si dejte také na to, co s ručníky děláte poté, co je vyndáte z pračky. Pokud nemáte sušičku, nechte je volně proschnout na sušáku. Za slunného počasí buďte obezřetní, aby vám například venku ručníky nepřeschli, byly by opět tvrdé. Z podobného důvodu se nedoporučuje dávat ručníky schnout na topení. V neposlední řadě froté ručníky a také ručníky vyrobené z různých specifických materiálů by se neměly žehlit.

Octem proti zatuchlým ručníkům

U starších ručníků se často objevuje problém související s tím, že po vyprání se sice zdá vše v pořádku, ale následně začnou velmi brzy zapáchat jakoby zatuchlinou. Klasická a velmi účinná rada je přidat k praní těchto ručníků hrnek obyčejného octa. Uvidíte, že bude po zápachu.

Zdroj: housebeautiful.com

Autor: Martina Šťastná
ZAVŘÍT