Rustikální styl jako skloubení moderního s klasickým

Rustikální styl dává především důraz na krásu přírodních materiálů. Zahrnuje textury inspirované přírodou, jednoduché a zemité barvy a nakonec neokázalé organické teplo. Zatímco rustikální styl v jeho nejtradičnějším smyslu by se dnes mohl zdát těžký a tmavý, za posledních několik let se objevil moderní rustikální styl, který je svěží, lehký a uzemněný. Pokud vás rustikální styl osloví, podívejte se na několik prvků rustikálního stylu do vašeho domova. Některé změny však možná nebudete moci realizovat, v tomto případě se zaměřte na to, co změnit můžete.

Surové přírodní prvky působí velmi dobře

Pravděpodobně nejdůležitější složkou rustikálního stylu jsou přírodní materiály používané v architektuře i dekoraci. Čím přirozenější jsou tyto prvky, tím snazší je najít a udržet soudržný současný rustikální styl v celém prostoru. Široké dřevěné podlahy dokonale navodí rustikální styl. Díky jejich jednoduchému a solidnímu vzhledu poskytují široká dřevěná prkna na podlahách základ pro domácnost v rustikálním stylu.

Teplo domova zajistí krb

Stejně jako kempování nemůže být bez táboráku, tak je dům v rustikálním stylu nekompletní bez teplého, příjemného krbu. Při stavbě krbu dejte důraz také na přírodní prvky, tedy kámen, případně cihlu. Pokud se vám nelíbí interiér, který je celý obložený dřevem, není potřeba hned tento styl zatracovat. Bílé stěny jsou světlé, veselé a neuvěřitelně univerzální a tak můžete části svého interiéru nechat bílé. Nebude to vůbec vadit. Pokud máte tu možnost, můžete si vás interiér vyladit i jinými prvky a to zejména:

  • dřevěnými stropy, nejlépe trámy
  • neutrálními, teplými barvami
  • Velkými kusy robustního nábytku

Rustikální styl má tendenci upřednostňovat mužskou, srdečnou stránku výzdoby. Elegantní, ženské kousky se ztratí. Rozhodněte se pro detaily inspirované přírodou, které budou ve vašem domově vidět. Je lepší tak zvolit velký, masivní sekretář spíš než dva malé stolky.

Doplňky především v přírodních barvách

V interiéru krásně budou vypadat i další přírodní doplňky a to doslova. Skvěle vypadají ovčí kůže. Zatímco dřevo je nádhernou součástí rustikální výzdoby, zdálo by se, že je dost tmavé a těžké, pokud není v kombinaci s lehčími a jemnějšími barvami. Rustikální styl zahrnuje přirozený stav věcí a možnost vidět a cítit vůni a bravu dřeva. Zkuste ošetřit dřevo nejrůznějšími lazurami, které nezmění vůni, ale zdůrazní letokruhy a kresbu dřeva. Nejlepší látky, které lze použít v rustikálním stylu jsou pak takové, které jsou nepotištěné a s texturou.

Kombinace moderního stylu s rustikálním

V poslední době je tato kombinace velmi oblíbená. V podstatě jde o to, že do kompletní rustikální stavby jsou zařazovány moderní prvky včetně nábytku. Může to však být i naopak. Posouzení, jestli se vám takový styl líbí, je na vás. Pamatujte však na to, že čeho je moc, toho je příliš. A rustikální styl, by měl mít své základní prvky.

 

 

Autor: Michaela Richterová
zavřít reklamu