Rybenky, nevítaní obyvatelé našich domácností. Jak jejich výskytu předejít a jak se jich případně zbavit?

Rybenky, na pohled nepříliš příjemný hmyz, který svůj název dostal podle svého tvaru a stříbřitých šupin, kterými je jejich tělo pokryto. Navíc se při pohybu vlní ze strany na stranu podobně jako ryby. Problém je, že s tímto hmyzem se nesetkáváme venku, ale u nás doma. Vyhovuje mu především vlhké, tmavé a stinné prostředí. Většinou na rybenky narazíme v koupelně či na toaletě, na chodbě, ve spíži a také pod nábytkem.

Proč se rybenkám u nás doma líbí?

Naše domácnost rybenkám nabízí neskutečné množství potravy. Jsou to totiž všežravci, kterým chutná téměř vše. Živí se nejen nejrůznějšími drobečky, ale také odumřelými šupinkami naší kůže, vlasy i roztoči. Kromě toho mohou konzumovat i vlákna koberce či lůžkovin, knihy i tapety. Bez potravy navíc vydrží klidně i několik měsíců. Kromě toho jim naše domácnost poskytuje rovněž velké množství úkrytů, jak po dospělé jedince, tak po vajíčka. Jsou aktivní zejména v noci, neboť denní i umělé světlo jim vadí.

Jak se rybenek zbavit?

Jedna rybenka žije až několik let a během života naklade kolem stovky vajíček. Rybenky sice člověku nikterak neškodí, nekoušou ani neštípou. Někteří citliví jedinci ale mohou být alergičtí na jejich trus kůži. Vzhledem k tomu, že se v domácnosti většinou nenachází její přirození predátoři, jako jsou například pavouci, vyplatí se vědět, jak se jich v případě přemnožení či pokud vám jejich přítomnost prostě vadí, účinně zbavit.

Past z brambor

Jedním ze způsobů je nastražení pastí, do kterých se chytí. Jednou z takových pastí může být obyčejný brambor. Brambory mají rybenky velmi rády. Pokud je nastrouhané dáte na papír a ten umístíte například do koupelny, během noci brambora rybenky přiláká, ony se do ní „zavrtají“. Ráno pak jednoduše papír zmuchláte a vyhodíte. Podobně můžete zkusit umístit nastrouhanou bramboru do sklenice, kterou omotáte zvenku páskou. Ta umožní rybenkám vylézt po sklenici nahoru, ale vnitřní hladké strany sklenice budou následně pro rybenky příliš kluzké, aby mohly vylézt ven. Vyzkoušet  můžete také past ze srolovaných navlhčených novin, ze kterých si rybenky udělají domov. Po několika dnech je patrně seberte a vyhoďte.

Vůně koření i dřeva

Rybenky rovněž nemají rády aromatické vůně některých koření a dřevin. Z koření je odpuzuje zejména vanilkový lusk či bobkový list. Stačí je rozdrtit a umístit do rizikových míst. Účinek by se měl projevit do několika málo dní. Podobně lze využít směs vody a cedrového oleje, kterou nastříkáte určitá místa nebo ji využijete k vytírání. Kromě přírodních způsobů existují také speciální chemické prostředky, které jsou k likvidaci rybenek určeny. Patří sem i nejrůznější jedy či lepivé pasti.

Jak domácnost před rybenkami chránit?

Pokud chcete výskytu rybenek u vás doma zamezit, vyplatí se věnovat pozornost i prevenci, která je podobná jako prevence před jakýmkoli jiným typem hmyzu. Patří sem především skladování suchých potravin v uzavřených nádobách, časté utírání prachu a zametání podlahy či pravidelné větrání a používání ventilátorů v koupelně a kuchyni. Při vytírání vždy utírejte do sucha i hůře dostupná místa, jako jsou rohy, odtokové kanálky a odpady pravidelně prolévejte horkou vodou, na noc můžete vanu, sprchu, umyvadlo a dřez též zašpuntovat.

Vyplatí se také odstranit zbytečné předměty, které obsahují papír a lepidlo, kterým se rybenky též rády živí, například nejrůznější kartonové krabice, noviny a časopisy, či utěsnit nejrůznější praskliny v podlaze a lištách, které jsou pro rybenky skvělým úkrytem. Pokud máte doma přirozeně vlhčí vzduch, investujte do odvlhčovače.

Zdroj: goodhousekeeping.com, healthline.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu