Sbíráte rádi houby? Poradíme vám, jak je zpracovat

Začátkem podzimu začnete z lesa nosit své první košíky plné hub, které však budete muset i správně uskladnit a zpracovat. Díky vhodnému zacházení s nimi vám houby déle vydrží, navíc se vyhnete případným zdravotním problémům. Víte, jak na zpracování hub po sběru?

Jak zmrazit houby?

Mrazit můžete téměř vše – nejen ovoce, maso a zeleninu, nýbrž i houby. A proč byste měli přebytek, který okamžitě nezkonzumujete, zmrazit? Nejen, že jde o rychlý způsob, jak můžete životnost svých hub značně prodloužit a používat je v průběhu celého následujícího roku, ale také si zachovají svoji chuť, vůni a konzistenci. Mrazit můžete všechny druhy hub, na který si jen vzpomenete.

Zdroj: Pexels

Čtěte také: Prší, prší. Aneb když přijde velký déšť i do vaší zahrady

A jak na to? Ze všeho nejdříve houby očistěte a přeberte. Klidně je lehce opláchněte. Potom je nakrájejte na podobně velké kousky. Menší houby můžete nechat v celku a zmrazit je spolu. A nyní přichází část, kterou spousta lidí vynechává. Houby krátce povařte ve slané vodě – ideální doba je 5 minut. Poté houby vyjměte, opláchněte a nechte vychladnout. Tepelná úprava zastaví rozkladné procesy, které by jinak pokračovaly až do doby, než houby pořádně zmrznou. Současně se zmenší jejich objem. Vychladlé houby zmrazte v pytlících, do nichž se nedostane vzduch.

Jak sušit houby

U sušení hub neplatí to, co u mrazení – tedy to, že by se mohly sušit všechny. Ideální k sušení jsou pravé hřiby, křemenáče, bedly a ryzce. Nevhodné je sušit bedle a václavky. Houby, které budete sušit, nikdy neoplachujte, jinak zvýšíte jejich vlhkost. Houby nakrájejte na 5 mm silné plátky. Způsob sušení je jen na vás. Nejlépe se vám budou houby sušit v sušičce – budete s tím mít nejmíň práce. Další variantou je sušení v troubě, kde budete muset regulovat teplotu. Mezi ostatní varianty patří sušení hub na niti, sítu či papíru.

Nepřehlédněte: Chuť a vůni kávy milujeme téměř všichni. Víte, jak ji správně skladovat?

Zdroj: Pexels

Usušené houby skladujte ve vzduchotěsných sklenicích, ideálně ve tmě a chladu. Klidně je můžete skladovat také v plátěném pytlíku, který v tmavé a chladné místnosti necháte na vzduchu. Zatímco mražené houby se doporučuje sníst zhruba do roka, sušené houby vám vydrží bez problémů i několik let.

Jak sbírat a připravovat houby?

Když houby připravíte dobře, pochutnáte si. Když špatně, s velkou pravděpodobností skončíte na pohotovosti. I proto je velmi důležité umět houby správně zpracovat. Houby nikdy nenechávejte v plastových taškách či boxech, kde se zapaří. Po jejich zapaření by došlo ke vzniku nebezpečných toxinů, což má za následek otravu.

Houby je třeba po sběru zpracovat co nejrychleji, uložit je můžete maximálně na 24 hodin (do lednice při teplotě maximálně 6°C). Co se týče tepelné přípravy, houby je třeba vařit alespoň 20 minut, smažit alespoň 10. Věděli jste o tom, že některé druhy hub jsou v syrovém stavu jedovaté a v uvařeném ne? Pokud je však špatně tepelně upravíte, můžete si přivodit vážné zažívací problémy. Jídlo z hub je určeno k okamžité konzumaci, případně jej musíte rychle ochladit a uložit do lednice. K dalšímu ohřevu můžete přistoupit jednou a maximálně druhý den ode dne, kdy jste pokrm s houbami uvařili.

Autor: Nikola Zatloukalová
Tagy:
zavřít reklamu