Sezóna grilování: Z jakých druhů grilů máte na výběr, ať už na balkon či zahradu?

Sezóna grilování se již rozjela a s ní i vůně opečeného masa, zeleniny a sýrů. Že jste začátek této sezóny promeškali a gril ještě nemáte? Poradíme vám, z jakých možností máte na výběr a jaké výhody vám jednotlivé typy grilů přináší.

Druhy paliva

Krásné dny lákají k tomu, abyste pozvali přátele, vytáhli gril a pustili se do grilování. Při pořízení grilu se můžete rozhodovat podle několika kritérií, a to ceny grilu, velikosti, nutné údržby, druhu paliva či toho, kde bude gril umístěn. Podle druhu paliva můžeme rozlišovat tři základní typy grilů, a to na dřevěné uhlí, plyn a elektřinu.  

zdroj: pxhere.com

Gril na uhlí

Milovníci typické vůně ogrilovaného masa si zamilují gril na dřevěné uhlí. Jedná se o klasiku na poli grilů a lákavá je i jejich nízká pořizovací cena. Samozřejmě záleží na tom, jak jste nároční. Levnější, snadno přenosné jsou zahradní plechové grily, litinové jsou již těžší, ale lépe drží teplo a jsou stabilnější. Grilování na dřevěném uhlí sice přináší jedinečné aroma, ale i řadu škodlivých látek.

Plynový gril

Nebaví-li vás práce s přípravou ohně a roztápěním grilu, může být pro vás dobrou volbou plynový gril. Ten je ihned připraven k použití, ale jeho pořizovací cena je o něco vyšší, ovšem znovu záleží na vaší náročnosti. Cena se může pohybovat od 2000 do 20 000 Kč. Plynový gril zásobuje propan-butanová lahev, díky které můžete komfortně regulovat teplotu. Snižuje se tak riziko spálení pokrmů, a jedná se tedy o zdravější způsob grilování.

zdroj: pxhere.com

Plynový gril však může mít nejrůznější podobu, a to plynový gril s lávovými kameny, tzv. RBS gril či plynový kontaktní gril. Nevýhodou plynových grilů může být pořizovací cena, váha a horší manipulovatelnost, také ztráta typické chutě jako při grilování na dřevěném uhlí.

Čtěte také: Účinné ochlazení vašeho domova. Z jakých možností máte na výběr?

Elektrický gril

Skvělé je, že elektrický gril můžete používat na terase, balkoně, zahradě i doma. Výhodou je jeho snadná údržba a možnost přesné regulace teploty, navíc jsou elektrické grily skladné a mobilní. Co se ceny týče, jedná se o střední cestu mezi grilem na uhlí či plyn. Označit jej můžeme také za gril kontaktní.

Autor: Daniela Nováková
if (show_sssp) { document.querySelector(".fb-comments").remove(); }
zavřít reklamu