Souboj materiálů: pro a proti u cihlového versus dřevěného domu

Spor mezi cihlou a dřevem je spor prospěšný. Dřevostavba ani dům z cihel či betonu nemůže souboj vyhrát, každá technologie má svá pozitiva a negativa a vzájemně si od sebe berou ponaučení…

Na dřevo potřebujete méně místa

Zásadní výhodou dřevostaveb je obrovská úspora užitné plochy, ve srovnání s masivními konstrukcemi může být totiž stěna výrazně tenčí. Podíváme-li se na klasickou dřevostavbu – dům je vlastně postaven z jakýchsi „žeber“, mezi nimiž je kompletně celá izolace. Naopak u masivních konstrukcí je vně nebo uvnitř, což zabere více místa. Pasivní dřevostavba bývá v základě dvojího druhu:

  1. Na stavbě je vytvářena sloupková konstrukce vyplněná izolačním materiálem, tuto variantu můžete znát pod anglickým názvem „two by four“, tedy 2 x 4 palce.
  2. Prefabrikovaný dům z panelových systémů, který lze v částech přivézt na místo stavby a poskládat.

Výhody dřevostavby tedy spočívají hlavně v použití lehké konstrukce, která nevyžaduje mohutnou základovou desku, dům je možné postavit pouze na základových pasech nebo patkách. A pravdou je i to, že dřevo je lidskému organismu bližší a méně zatěžuje životní prostředí.

Masivní materiály déle vydrží

V Česku investoři stále důvěřují spíše pevným stěnám z cihel nebo betonu. Hlavní výhody těchto materiálů jsou jasné – vysoká statická nosnost, akumulace tepla a životnost. V případě kvalitně provedené stavby se počítá i na staletí.

Nevýhodou masivních tvarovek je značná šířka. Tomu se dá předejít výběrem stavebních materiálů s velkou objemovou hustotou a při zateplení materiálem s co největší tepelně-izolační schopností. Nebo lze použít materiál izolací plněný. Takovými postupy je možné dosáhnout tenčí stěny, která ubírá méně podlahové plochy.

Odolnost vůči požáru

Je dobré mít povědomí i o tom, co všechno se může stát. Pomohou nějak materiály použité na stavbu k tomu, aby případné škody při požáru byly co nejmenší?

Lidé se obecně bojí, že dřevostavba snadněji shoří. Požární odolnost staveb je ale daná zákonem, takže dřevo musí být ošetřeno tak, aby bylo proti ohni odolné. Domy se navíc obkládají nehořlavými materiály, například sádrokartonovými deskami. Někdy se také lidé u domů ze dřeva bojí statické pevnosti, respektive nepevnosti, při silném větru. Ale to je pouze otázka konstrukčních výpočtů – dobře postavený dřevěný dům žádné problémy s větrem nemá.

A výsledek?

Rozhodnout, který systém je lepší, prostě nejde. Záleží na každém člověku, které materiály a technologie jsou mu bližší a ani po vizuální stránce nejde vyhodnotit, co je lepší. Dřevostavba dnes už může vypadat jako stavba zděná a zdivo zase můžete obložit dřevem. Je to zkrátka jen na vás!

Autor: Michaela Richterová
zavřít reklamu