Světlý nebo tmavý granitový dřez? Víme, která varianta je praktičtější

Zařizujete si kuchyni a přemýšlíte o nákupu granitového dřezu, který patří v posledních letech k jednomu z nejoblíbenějších materiálů, co se kuchyňských dřezů týče? Pak byste měli jistě znát výhody tohoto materiálu, ale i to, jak může vámi zvolený barevný odstín ovlivnit to, jak se bude dřez udržovat.

Není originál jako originál

Granitové dřezy jsou mezi lidmi stále více oblíbené. A není divu, s velkou pravděpodobností jejich popularitě nahrává fakt, že si kvalitní granitový dřez zachovává svůj dokonalý vzhled i po letech každodenního používání. Podmínkou pro tuto kvalitu je však to, že nesmíte při nákupu sáhnout vedle – jinak si domů přinesete napodobeninu, která se poškodí po prvních měsících.

Kvalitní granitové dřezy se vyrábějí z drceného kamene, který je spojen akrylátovou pryskyřicí s přidáním barviv. Proti tomu nekvalitní napodobeniny jsou vytvořeny z plastu, který je potažen velmi tenkou granitovou vrstvou. Jen tak, na oko. A proto se nemůžete divit, když se za pár měsíců tato napodobenina poškodí.

Zdroj: Pixabay

Čtěte také: Vyvarujte se při praní těchto chyb. Vaše prádlo vám poděkuje

Jak poznáte kvalitní granitový dřez?

Kvalitní granitový dřez poznáte tak, že je kupodivu o něco tenčí než jeho napodobenina z plastu. To znamená, že po osazení pracovní desky granitový dřez vystupuje asi kolem 6 milimetrů nad ní, přičemž ten druhý, který je často o dost levnější, je oproti pracovní desce vyšší o 10 milimetrů a více.

Kvalitní granitový dřez můžete odhalit také podle otvoru na vodovodní baterii. Ten totiž předem v tomto dřezu nenajdete. Přizpůsobuje se až na přání zákazníka a konkrétní kuchyně – a proto se dělá až dodatečně, případně při výrobě kuchyňské linky.

Vlastnosti granitového dřezu

Granitové dřezy se mohou pyšnit nejen odolností proti mechanickému poškození, ale také vysokou odolností vůči teplu. Z krátkodobého hlediska takový dřez vydrží i teplotu 230°C. Vzhledem k použitému materiálu na výrobu dřezu se nemusíte bát ani škrábanců či rýh, které se objevují u nerezových dřezů takřka vždy.

Velmi pozitivní je také to, že na granitovém dřezu neulpívají zbytky jídla, nejsou na něm vidět ani zaschlé kapky vody. Další velkou výhodou granitových dřezů je jejich různobarevné provedení. Nejste zde omezeni jen jedním odstínem, vybírat si můžete z poměrně pestré palety barev. Tak najdete přesně takovou, která se bude hodit do vaší kuchyně.

Zdroj: Pixabay

Nepřehlédněte: Tipy a rady, jak vyčistit vanu pomocí jednoduchých domácích prostředků

Vhodné kombinace jsou ideální

Dřez se vždy snažte kombinovat s pracovní deskou, ale i barvou jednotlivých skříněk, případně s varnou deskou či troubou. Určitě chcete, aby vám celá kuchyň dobře ladila. V případě, že si vyberete služby kvalitního kuchyňského studia, vytvoří vám takový návrh, který bude ucelený nejen po praktické, ale také vizuální stránce.

Světlý nebo tmavý dřez?

V tuto chvíli se jistě ptáte, zda je vhodnější volbou tmavý nebo světlý granitový dřez – zde se totiž setkáte nejen s černými, ale i bílými či krémovými odstíny. Jednoduše lze tvrdit, že tmavší odstíny jsou na údržbu mnohem jednodušší. Na tmavé barvě nebudete vidět tolik šmouh – ty však neuvidíte ani tak, granitový dřez je matný a drobné nečistoty se na něm ztratí. Při použití potřebných čisticích prostředků vám nebude dělat problém ani údržba světlého dřezu.

Nezapomínejte na doplňky

Při rekonstrukci kuchyně myslete i na různé praktické doplňky. V případě dřezu jde například o různé vaničky či okapy. Okapová plocha může současně sloužit také jako prodloužená pracovní plocha.

Autorský text

Autor: Nikola Zatloukalová
ZAVŘÍT