Sychravé dny jsou pomalu, ale jistě za dveřmi. Bojujte s nimi pomocí hygge!

Ať chceme, nebo ne, podzim už klepe na dveře a s ním i příchod chladných a sychravých dnů. Právě během nich můžeme ještě více ocenit některé principy, na kterých je založen populární skandinávský životní styl, který se promítá i do stylu bydlení – hygge. Díky několika maličkostem můžete váš domov v nadcházejících podzimních a zimních měsících učinit útulnější a sebe spokojenější. Uvidíte, že váš podvečerní šálek čaje či relaxace s knihou v ruce dostane jiný rozměr.

Ve skutečnosti zdaleka nejde jen o módní trend

Termín hygge je někdy nesprávně interpretován jako pouhý styl nebo trend, ale ve své podstatě se spíše podobá filozofii. Konkrétně filozofii pohody, touze být obklopen pohodlnými materiály a předměty, které přinášejí teplo a jsou příjemné na pohled i dotek. S tím následně souvisí pocit útulnosti a spokojenosti. Tyto pocity samozřejmě pro každého mohou znamenat něco trochu jiného. Pro někoho to může být odpočinek na gauči pod huňatou dekou s šálkem oblíbeného nápoje, pro jiného prosté obklopení se třpytem svíček. V konečném důsledku jde ale o to, abyste si všímali drobností ve svém domově, které vám mohou přinést radost a štěstí, zejména v zimních měsících. 

Kouzlo světla a tepla

Chcete-li doma mít útulnější atmosféru, velmi jednoduchým způsobem je zapálit svíčky. Ty jsou také jednou z dekorací, které jsou s hygge nejvíce spojovány. Dodají našim domovům světlo ve dnech, kdy se přirozeně dříve stmívá, i pocit tepla. V dnešní době existuje nepřeberné množství svíček různých tvarů, velikostí i barev. Pokud chcete, můžete zvolit též svíčky vonné, záleží na vašich preferencích. Čím dál oblíbenější se stávají svíčky, které při hoření vydávají praskající zvuk, podobný tomu, který vydává hořící dřevo. Když zavřete oči, může si připadat, jako když máte u vás v bytě krb. Hygge dává přednost rozmisťování svíček do skupin po třech až pěti tak, aby ve vašem obytném prostoru vytvářely jakési „louže“ přirozeného světla, což rovněž přispěje k vytvoření uklidňující atmosféry. Další možnost představuje umístění svíček do rozmanitých lucerniček.

Nejen svíčky

Ačkoli se většinou žádný hygge styl neobejde bez svíček, k vytvoření příjemné atmosféry můžete využít i elektrické osvětlení, které vydává světlo teplejších tónů. Například do lamp a lampiček v obývacím pokoji je možné nainstalovat speciální stmívatelné žárovky, čímž můžete velmi ovlivnit celkovou světelnou atmosféru v místnosti. Oblíbené jsou i nejrůznější světelné řetězy.

zdroj: pixabay.com

Kouzlo doteku a pocit bezpečí

Zatímco v letních měsících dává řada lidí přednost „volným“ oknům bez závěsů a někdy též bez záclon, v zimních měsících je tomu přesně naopak. Hygge tak často využívá i nejrůznějších textilií, které do interiéru přidáme, nejen na okna, a díky nimž se i v chladných a tmavých večerech cítíme doma příjemněji. Kromě závěsů jsou často využívány nejrůznější kožešinové předložky, koberečky, přehozy, měkké polštářky či hřejivé deky. Z hlediska barev hygge upřednostňuje neutrální odstíny, jako je béžová, bílá a hnědá, a teplé barvy.

Kousek přírody u vás doma

V neposlední řadě podzimní barevné tóny můžete do vašeho domova přenést i prostřednictvím sušených květin nebo například věncem ze sušených listů a květin, který umístíte na dveře. Z dalších dekorací jsou oblíbené nejrůznější proutěné doplňky a samozřejmě dřevo. Máte pochybnosti, zda hygge funguje? Stoprocentní důkazy neexistují, nicméně navzdory drsnému počasí se v nejrůznějších průzkumech všechny skandinávské národy pravidelně umisťují mezi nejšťastnějšími zeměmi světa.

Zdroj: independent.co.uk, vivodibenessere.it

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu