Pokud existuje pokojová rostlina, jejíž název znají i ti, kteří nevědí, jak vypadá, je to tchýnin jazyk. Důvodem je samozřejmě její lidový název, za který vděčí jednak své odolnosti a jednak špičatým ostrým listům. Odborně se tato rostlina nazývá tenura. Je známá především svou nezničitelností, tím ale její přednosti zdaleka nekončí.
Nenápadná kráska
Tchýnin jazyk patří mezi nejodolnější pokojové rostliny, snáší většinu vnitřních podmínek. Rostlina nemá žádné stonky, pouze tvrdé a dlouhé listy. To z zní činí ideální podlahovou rostlinu do malých prostor, skvěle doplňuje všechny styly interiéru.
Listy jsou nejčastěji v odstínech zelené se stříbrošedými nebo tmavě zelenými vodorovnými pruhy, některé odrůdy mají krémové nebo zlaté okraje. Existují též zakrslé odrůdy tvořící malé růžice listů. Výhodou této rostliny je i její dlouhověkost, běžně se dožívá patnácti i dvaceti let.
Pěstování
Tchýnin jazyk je ideální volbou do domácnosti i kanceláře, kde skvěle čistí vzduch. Rostlině se nejlépe daří v těžké nádobě s drenážní miskou. Nádobu naplňte dobře propustnou zeminou. Nejvhodnější roční období pro výsadbu je jaro. Z hlediska teploty se rostlině nejlépe daří mezi 15 a 25 stupni Celsia.
Světlo
Ačkoli rostlina žije a roste i při nízkém osvětlení, dobře snáší všechny úrovně osvětlení a na jasném světle roste rychleji. V ideálním případě tchýnin jazyk preferuje jasné, ale nepřímé sluneční světlo. Umístit ho ale můžete i do tmavšího kouta, například do chodby či koupelny.
Zalévání a hnojení
Tchýnin jazyk je sukulentní rostlina, a tak nevyžaduje příliš velkou zálivku. Když je půda suchá, zalijte rostlinu vodou pokojové teploty. Počkejte několik minut a pak vodu, která odteče do misky pod nádobou, vylijte.
Zatímco sucho rostlina snáší dobře, její Achillovou patou je příliš mnoho vody. Tchýnin jazyk nevyžaduje mnoho hnojiva, stačí obyčejné hnojivo pro pokojové rostliny několikrát ročně.
Přesazování
Poté, co rostlinu zasadíte do dobře propustné zeminy, nebude třeba ji několik let přesazovat. Tchýnin jazyk roste pomalu a nevadí mu stísněný prostor. Pokud je rostlina umístěna na jasném světle, může být nutné přesadit ji jednou za tři až pět let, v případě slabého světla může být nutné ji přesadit až za deset let.
Kvetení
Možná jste ho nikdy neviděli kvést, nicméně pravdou je, že ve správných podmínkách tchýnin jazyk kvete. Z estetického hlediska nejsou květy příliš krásné a nápadné, bílé se zelenkavým nádechem, o to výraznější je ale jejich sladká vůně připomínající vanilku. Obvykle kvete jen jednou za několik let.
Škůdci a problémy
Tchýnin jazyk je vůči škůdcům poměrně odolný, přesto může být napaden mšicemi nebo pavouky. Pokud se tak stane, oddělte napadenou rostlinu od ostatních, abyste zabránili šíření škůdců, a postříkejte ji insekticidem.
Větším problémem pro tyto rostliny je hniloba kořenů z důvodu přemokření. Hnilobě kořenů zabráníte tím, že budete rostlinu zalévat pouze tehdy, když uvidíte, že je půda suchá. Nikdy nenechávejte tchýnin jazyk stát ve vodě. Pokud dojde k hnilobě kořenů, přesaďte rostlinu do nového substrátu.
Rozmnožování
Tchýnin jazyk snadno rozmnožíte pomocí listových řízků. Odřízněte tři až čtyři centimetry dlouhé části listu a zapíchněte je do vlhké zeminy v květináči. Zeminu následně udržujte rovnoměrně vlhkou, ale ne mokrou, za několik týdnů až měsíc začnou ze základu řízku vyrůstat malé rostlinky. Ty můžete oddělit na jednotlivé rostliny, případně je ponechat jako trs.
Většina odrůd s pestrými listy jsou ve skutečnosti chiméry, což je mutace rostliny, která způsobuje pestré listy. Chiméry nelze množit pomocí listových řízků, protože nové rostliny ztratí své zbarvení a změní se v „celozelené verze“. Jediný způsob, jak množit pestrobarevné chiméry, je dělení.
Na co si dát pozor
Pokud máte doma domácí mazlíčky, kteří rádi kousají vaše pokojové rostliny, nebo malé děti, je důležité tchýnin jazyk umístit mimo jejich dosah. Rostlina je totiž jedovatá, její pozření vyvolává podráždění žaludku a zvracení. Problém mohou představovat i její ostré a špičaté listy.
Jak jinak se rostlině přezdívá?
Pokud se domníváte, že název tchýnin jazyk je jakýmsi dokladem české vynalézavosti a škodolibosti, vězte, že i v ostatních jazycích má tato rostlina různé přezdívky. V angličtině se jí nejčastěji říká hadí rostlina, neboť listy většiny druhů připomínají hadí tělo, ale setkat se lze i s označením ďáblův jazyk nebo džinův jazyk.
Zdroj: gardenersworld.com, gardeningknowhow.com