Televize jako centrum domácnosti. Jak a kam ji nejlépe umístit?

Televize hraje v životě mnoha lidí velmi důležitou roli. Ať už jste se tedy právě přestěhovali nebo jen tak přestavujete nábytek ve vašem bytě či domě, jednou z otázek, které si možná kladete, je: „Kam dáme televizi?“. Vzhledem k tomu, že televizory jsou nejen stále „chytřejší“, ale také větší a širší, je stále obtížnější najít pro ně ideální pozici.

Obecné faktory, které je třeba při umísťování televizoru zvážit

Věnujte pozornost uspořádání místnosti, především tomu, kde jsou okna a dveře. V ideálním případě byste neměli televizor umístit do místa, kde se často chodí a kam dopadají sluneční paprsky. Další otázkou, kterou byste si měli položit, je, zda chcete, aby byl televizor pověšen na stěně nebo položen na nábytku.

Umístění na stěně může působit elegantněji, stojany či skříňky na druhou stranu umožňují lepší ukrytí nejrůznějších kabelů a dalších komponentů, které s televizí souvisejí. Pokud se rozhodnete upevnit televizi na zeď, výšku zvolte tak, aby se vám televize dobře sledovala. Častou chybou je umístění obrazovky příliš vysoko, které následně při sledování způsobuje bolesti za krkem.

Obývací pokoj

Obývací pokoj je stále tou nejčastější místností, kde se televize nachází. Při rozhodování, kam umístit televizor v obývacím pokoji, je logické místo naproti pohovce. Televizor je totiž často ústředním bodem celé místnosti, podobně jako krb nebo okno. Jak velký by měl být televizor a z jaké vzdálenosti byste ho měli sledovat? Stačí si zapamatovat jednoduché pravidlo, doporučená vzdálenost pro sledování se uvádí přibližně dva a půl násobek délky úhlopříčky televizoru. Pokud do příliš malého obývacího pokoje zvolíte příliš velkou televizi, může se stát, že se vám kvůli tomu, že se na ni díváte z příliš krátké vzdálenosti, obraz nebude zdát kvalitní a může vás též bolet hlava.

zdroj: pixabay.com

Kuchyně

Mnoho kuchyní je dnes propojených s obývacím pokojem. Pokud to jen trochu jde, je televizor umístěn tak, aby na něj bylo vidět i při vaření či stolování. Jsou ale lidé, kteří chtějí mít samostatný televizor též v kuchyni. Vzhledem k tomu, že při vaření nevěnujte sledování televize takovou pozornost, stačí obvykle menší obrazovka, která se dá snadno přichytit na zeď nebo postavit na pracovní desku. Důležitá je praktičnost. Existují i speciální televize, které jsou přizpůsobené pro kuchyňský nábytek a někdy jsou umístěné do skřínky, aby se daly jednoduše schovat.

zdroj: freepik.com

Ložnice

Mnoho lékařů i dalších odborníků radí do ložnice televizi neumisťovat, byl totiž prokázán její negativní vliv na spánek a je rovněž zdrojem tak zvaného elektromagnetického smogu. Pro mnoho lidí je ale postel ideálním místem pro sledování filmů. Z tohoto důvodu tak někteří umisťují televizor na strop, aby jej mohli sledovat vleže. Tento nápad je sice zajímavý, ale zároveň vás nutí zůstat ve stále stejné poloze. Lepší je případné umístění na stěně na držáku, který umožňuje i natáčení obrazovky.

Zdroj: thespruce.com, decortips.com

Autor: Martina Šťastná
ZAVŘÍT