Koupelna je pro mnohé z nás jakousi oázou klidu v našem bytě či domě. Nyní se tedy čemu divit, že tak toužíme po tom, aby byla čistým a příjemným místem pro naši relaxaci i znovunabytí energie. Zároveň je ale koupelna rovněž místností, která je vystavena působení mnoha bakterií, vlhkosti a nečistot. To vede k tomu, že se může poměrně snadno stát rájem pro nejrůznější usazeniny, plíseň i vodní kámen. Na čistění koupelny si můžete koupit nejrůznější speciální prostředky. Proč ale zbytečně utrácet, když čistotu a lesk lze koupelně navrátit i za pomoci jednoduchých pomocníků, které máte běžné doma. Pojďme si dnes říci, jak snadno a rychle můžete vyčistit například vaši vanu.
S jakými typy nečistot se lze ve vaně nejčastěji setkat?
Jedním z typických problémů na povrchu vany jsou především usazeniny. Ty nejčastěji vznikají kombinací mýdla a šamponu s epidermálními částečkami naší kůže. Pokud máte vanu smaltovou, dalším typickým problémem je její zažloutnutí. To je způsobeno rzí, která se do vany po malých částečkách dostává ze starých trubek. Postupně se bílý smaltový povrch stává jejich vlivem stále zažloutlejší. V případě, že vás trápí bílé pruhy na povrchu vany, jedná se s velkou pravděpodobností o usazené vápenaté soli. Jejich vzniku napomáhá tvrdá voda.
Triky pro smaltovanou vanu
Smalt patří i dnes v našich domácnostech k nejčastějším materiálům, ze kterých byla vana vyrobena. K jeho vyčištění se nejlépe hodí kyselé roztoky. Generacemi prověřená je zejména kombinace octa a horké vody. Stačí na smaltovaný povrch vany nanést ocet, nechat ho přibližně čtvrt hodiny působit a následně vše opláchnout horkou vodou. Pozor si naopak dejte u smaltovaných van na používání příliš abrazivních prostředků či drátěnek, mohli byste jimi smalt poškrábat.
I litinová a akrylátová vana vyžadují péči
Pokud máte doma vanu vyrobenou z litiny, vsaďte při jejím čistění na jedlou sodu či chlór. Kromě toho ji lze čistit i pomocí kyseliny citronové. V tom případě stačí kyselinu hadříkem rozetřít po povrchu a nechat působit po dobu přibližně půl hodiny. Následně kyselinu spláchněte horkou vodou. Posledním častým materiálem, ze kterého se vany vyrábějí, je akrylát. Nejúčinnějším čistidlem je opět ocet. Do něj lze pro větší účinnost přidat rovněž trochu soli.
Zdroj: thespruce.com