Ceny energií nebo přesněji elektřiny jsou z těch, o kterých můžeme říci, že rostou téměř neustále. To je také důvodem, proč mnoho z nás hledá co nejlepší způsob, jak spotřebu elektrické energie ve své domácnosti snížit na co nejnižší úroveň. Na druhou stranu se ale samozřejmě nechceme příliš omezovat, jinými slovy stále chceme nejrůznější elekroniku a elektrické přístroje používat. Co tedy můžete u sebe doma, ať už v bytě či v domě, udělat, abyste finanční částku za spotřebovanou energii snížili, ale zároveň sami sebe příliš neomezovali?
Energetická třída spotřebičů
Mnoho dnešních domácností je vybaveno poměrně velkým množstvím nejrůznějších velkých i malých elektrických spotřebičů, které mají za úkol usnadnit nám domácí práce či vaření. V každé domácnosti se tak dnes nachází lednička, pračka, elektrická trouba, někdy také elektrická varná deska, dále mikrovlnka, varná konvice, myčka, žehlička, vysavač, často již také sušička a samozřejmě nejrůznější elektronika, jako je televize či počítač. Na jednu stranu nám v mnohém usnadňují práci, na druhou stranu to dělají za pomoci elektrické energie. Při pořizování těchto spotřebičů se tak vyplatí zajímat se o jejich energetickou třídu. Ty nejlepší spotřebiče, které pro svůj provoz potřebují nejméně energie, mají energetickou třídu A++ či A+. Především u velkých domácích spotřebičů, jako je trouba, pračka či lednička, vám nový kvalitní spotřebič může ušetřit až několik set či tisíc korun ročně.
Správné používání elektrických spotřebičů
Kromě toho, že budete při pořizování elektrických spotřebičů věnovat pozornost jejich energetické třídě, je důležité tyto spotřebiče následně dobře používat. U ledničky to znamená například pravidelně odmrazovat její mrazák a kontrolovat, že ledničku nechladíte až příliš. Při používání rychlovarné konvice se vyplatí dávat pozor na to, abyste do ní zbytečně nedávali moc vody. U myček používejte vhodný program, jehož délka i teplota vody, je přizpůsobena nádobí, které chcete umýt. Zároveň myčku pouštějte až tehdy, je-li skutečně plná. Stejný postup se vyplatí i při používání pračky a sušičky. Nepouštějte pračku zbytečně téměř naprázdno a zároveň používejte teplotu vody, která odpovídá typu prádla a jeho znečištění. Sušičky například v létě, když prádlo snadno uschne venku na sluníčku, nepoužívejte. Většina sušiček je totiž na spotřebu elektřiny poměrně náročná.
Ekologická svítidla
Kromě elektrických spotřebičů se na spotřebě elektrické energie ve vaší domácnosti podílí také svícení. Pokud investujete do úsporných žárovek či LED svítidel, opět to bude mít na fakturu za elektřinu pozitivní vliv. V případě elektroniky, jako je například televize, se vyplatí nenechávat ji, pokud to není nutné ve stand-by modulu. I ten spotřebovává energii.
Zdroj: homeselfe.com