Při mytí rukou, čištění zubů či holení se někdy zdá, že je jednodušší nechat vodu téct, i když ji nepoužíváte. Zavřením kohoutku při těchto každodenních činnostech můžete ušetřit mnohem více vody, než si myslíte. Ve výsledku tak celkově za rok můžete ušetřit nemalou finanční částku. Jakými dalšími maličkostmi můžete snížit spotřebu vody ve vaší domácnosti, a pomoci tak nejen vaší peněžence, ale také životnímu prostředí?
Vanu vyměňte za sprchu
Každodenní napouštění vany je z hlediska spotřeby vody mnohem finančně náročnější než sprchování. Zatímco plná vana znamená spotřebu 100 až 150 litrů vody, při sprchování spotřebujete třetinu, tedy 30 až 50 litrů. Pokud zvolíte sprchovou hlavici s nízkým průtokem, můžete množství vody snížit ještě výrazněji.
Správně používejte myčku i pračku
K výhodám myček nádobí obecně patří to, že spotřebují méně vody než ruční mytí. Zatímco při ručním mytí nádobí, při kterém si napustíte dřez a poté nádobí opláchnete, spotřebujete přibližně 40 litrů vody, moderním myčkám dnes stačí na jeden cyklus mezi deseti až patnácti litry.
Nižší spotřebě vody můžete ale napomoci i tím, že budete myčku používat správně, tedy především pouštět myčku až tehdy, když je plná, nepouštět zbytečně dlouhý cyklus či „předoplach“, pokud to není nutné. Podobně, pokud je to možné, perte oblečení na kratší cyklus pračky. Dbejte rovněž na to, abyste zbytečně nepoužívali máchání navíc.
Opravte kapající kohoutky či protékající toaletu
Tyto na první pohled malé problémy vás totiž mohou v delším časovém horizontu vyjít překvapivě draho. U slabě kapajících kohoutků dochází k úniku přibližně 20 litrů vody denně, u více kapajícího kohoutku až 50 litrů denně. Podobně protékající toaleta vás v závislosti na míře průtoku může připravit o 150 až 2000 litrů vody za den.
Modernizujte toaletu
Starší toalety mají pouze jednu možnost spláchnutí, obvykle o objemu 10 litrů. Nové toalety jsou vybaveny tak zvaným dvojitým splachováním, které je většinou nastaveno na 6 litrů pro velké spláchnutí a na 3 litry na poloviční spláchnutí. Za rok díky němu ušetříte nemalé množství vody a peněz.
Uchovávejte vodu v ledničce
Pokud pijete kohoutkovou vodu a stává se vám, že neustále pouštíte kohoutek, abyste dosáhli ideální studené teploty, zvažte možnost uchovávat džbán s vodou v lednici. Budete tak mít vždy po ruce studenou vodu a nebudete muset pouštět kohoutek.
Optimalizujte vodu na vaření
Vaříte zeleninu? Zvolte raději vaření v páře, které vyžaduje pouze jeden nebo dva centimetry vody. Pokud vaříte zároveň i rýži nebo těstoviny, vařte zeleninu v páře v košíku nad nimi. Při vaření těstovin nepoužívejte zbytečně velký hrnec, abyste nespotřebovali více vody, než je potřeba. Před jejich sceděním použijte „škrobovou vodu“ na zjemnění omáček.
Znovupoužití vody v domácnosti
Pro splaškovou odpadní vodu z domácností, tedy například pro vodu z umyvadla či vany, se používá termín šedá voda. Tuto vodu lze před jejím vypuštěním do kanalizace ještě využít, například k zalévání rostlin či umytí auta.
Zdroj: greenmatters.com, pocitamesvodou.cz, vhs-dobris.cz