Tipy pro udržitelnou domácnost

„Udržitelnou“ domácnost si můžete klidně představit jako „zelenou“ domácnost. Zkuste se nad našimi radami zamyslet, třeba by i vás zaujalo, jak se doma můžete chovat. A nestojí to téměř žádné úsilí!

Recyklace

Díky recyklovaným materiálům, jako je například papír, plast či kov, je možné jejich použití na výrobu nových výrobků z použitých surovin, namísto použití surovin nových.

Koše na recyklaci mají navíc poměrně pěkný design, v domácnosti vypadají dobře a snadno se vynáší do popelnic na tříděný odpad, které nyní najdete snad na každém rohu.

Úspora energie

Úsporné žárovky, dobíjecí baterie či stmívače na lampy váš rozpočet nijak neohrozí. Díky stmívačům navíc doma můžete připravit krásné intimní osvětlení, zkrátka dopřejete si světla tolik, kolik ho právě budete potřebovat.

Šetření vodou

To, samozřejmě, neznamená, že rezignujete na osobní hygienu! Stačí drobná úprava životního stylu, například když zastavíte kohoutek během čištění zubů a pustíte jej až při vyplachování úst. Také jde o správný výběr baterie k umyvadlu či ke dřezu, které dokáží ušetřit až 50% vody. Výběr úsporné pračky či myčky je také na místě.

Úsporné splachovače WC známe asi všichni, pokud jej doma máte, nebojte se úsporný knoflík občas zmáčknout!

Plýtvání jídlem

Správné skladování, zamražování, zavařování, to vše vám pomůže, abyste jídlo zbytečně nevyhazovali. Potraviny, které budete skladovat ve vzduchotěsných nádobách vydrží déle, navíc pomohou k tomu, aby se jídlo v lednici pomaleji kazilo.

Pěstujte si sami

Dneska i v panelákovém bytě můžete pěstovat bylinky a možná i nějakou menší zeleninu. Budete mít jistotu, že vaše rostlinky jsou bez chemického ošetření, a pokud si pořídíte malý skleník s umělým osvětlením, můžete pěstovat i v zimě!

Téma recyklace a šetrného přístupu k přírodě stále nabývá na aktuálnosti. Zkuste i vy přispět k tomu, aby se nám žilo lépe.

Autor: Martin Liška
zavřít reklamu