Toustovače a topinkovače: Používá je mnoho z nás, ale čistí jen málokdo. Jak na to?

Rozmanité tousty či křupavé topinky jsou oblíbenou snídaní i svačinou. Teď si ale položte jednoduchou otázku. Kdy jste naposledy čistili váš toustovač nebo topinkovač? Je pravděpodobné, že o tom nemáte ani tušení. Čištění těchto malých domácích spotřebičů obvykle nemá v našem rušném každodenním životě vysokou prioritu. Nicméně jejich pravidelné čištění je důležité nejen z hygienického hlediska, ale také pro to, aby vám tito pomocníci dlouho a dobře sloužili.

Zbavte se drobků

Problémem číslo jedna jsou samozřejmě drobky a další částečky potravy, které se v přístrojích zachytávají. Pokud navíc topinkovač skladujete nezakrytý na kuchyňské lince, s velkou pravděpodobností nebude jen plný drobků, ale i prachu.

Většina topinkovačů má ve spodní části vyjímatelný šuplík či zásobník, kde kterém se většina drobků zachytí. Stačí ho tedy jen jednoduše vyjmout a vyčistit. Můžete ho lehce umýt teplou vodou s malým množstvím saponátu. Dalším ze způsobů, jak se těchto nečistot zbavit, je převrátit spotřebič dnem vzhůru a nechat drobky vypadnout.

Odolnější drobky, které se v topinkovači drží, můžete pokusit odstranit pomocí starého zubního kartáčku nebo malého štětečku. Nikdy nepoužívejte žádné ostré předměty, mohli byste jimi poškodit topné vodiče. Pokud jde o toustovače, většina z nich má vyjímatelné plotýnky.

Omyjte vyjímatelné části

Naplňte dřez vlažnou vodou a saponátem na nádobí. Následně zkontrolujte, které části topinkovače či toustovače lze vyjmout. Nejlepší je podívat se do návodu k použití, tak snadno zjistíte, které misky, mřížky či nástavce můžete vyjmout a omýt ve vodě. Pokud to výrobce vysloveně neuvádí, nedávejte tyto části do myčky nádobí.

Po omytí položte jednotlivé části na čistou utěrku a lehce otřete. Než je vložíte zpět, ujistěte se, že jsou všechny části stoprocentně suché. Bohužel existují i přístroje, zejména topinkovače, bez vyjímatelných částí, ty samozřejmě ve vodě mýt nelze.

Topinkovač s plátky chleba.
zdroj: pexels.com

Odstraňte připáleniny

Dalším krokem je zbavit se všech stop po spáleninách. Tento krok se hodí také v případě, že se vám na boční straně toustovače „přilepily“ sýry či omáčky. Začněte tím, že si z jedlé sody a trochy vody vytvoříte hustou pastu. Tu pak aplikujte přímo na připáleniny a další nevzhledné skvrny.

Nechte několik minut působit a poté pastu i s nečistotami odstraňte pomocí hadříku. V případě urputnějších nečistot si můžete vzít na pomoc starý zubní kartáček.

Pokud chcete eliminovat boj s připáleným vyteklým sýrem, vyplatí se na pečicí plotýnky toustovače, případně i na dno vyjímatelných misek topinkovače, dát pečicí papír. V případě, že sýr vyteče, zůstane na papíře a nezpůsobí potíže.

Vnější části přístroje

Na závěr věnujte pozornost také vnější straně přístroje. Pokud je váš topinkovač či toustovač vyroben z nerezové oceli, nepoužívejte žádné abrazivní čisticí prostředky, mohly by přístroj poškrábat. Na plastové přístroje můžete použít směs octa a jedlé sody. Po vyčištění vnější povrch osušte utěrkou z mikrovlákna.

Před vlastním čištěním se samozřejmě ujistěte o tom, že přístroj není zapojen v zásuvce, a před opětovným použitím nechte přístroj důkladně vyschnout.

Zdroj: thekitchn.com, cookinglight.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu