Toužíte po vlastnoručně vypěstovaných rajčatech, ale nemáte zahradu? Použijte balkon!

Jaro je tu a s ním spoustu lidí začíná přemýšlet o tom, co vysadí na svou zahradu či balkon. Kromě nejrůznějších okrasných květin dnes mnoho z nás touží i po vlastnoručně vypěstované zelenině. Mezi nejoblíbenější patří rajčata. Jejich výhodou je to, že kromě klasického pěstování na zahradě či ve skleníku, se dají velmi snadno pěstovat i na balkoně či na terase.

Sazeničky nejsou nutné

Většina z nás využívá balkon především pro pěstování nejrůznějších květin a bylinek. Rajčata jsou ale na pěstování podobně nenáročná. Nemusíte kvůli nim investovat do žádného speciálního vybavení a na bohatou úrodu se můžete těšit i jako naprostý začátečník. Pokud se pěstování přeci jen trochu obáváte, nebo nemáte příliš času, lze si koupit již předpěstované sazeničky. Nicméně to není vůbec nutné. Rajčata se dají velmi jednoduše vypěstovat ze semínek. Ta získáte z rajčat, která máte doma v ledničce. Jak v takovém případě postupovat?

zdroj: pexels.com

Zasazeno během několika málo minut

Přebytečná či naopak vaše oblíbená rajčata, která vám chutnají, stačí nakrájet na přibližně půl centimetru silné plátky. Ty přirozeně obsahují i semínka, a tak následně stačí plátky vložit do květináče s hlínou, nejlépe s takovou, která je určená pro pěstování zeleniny. Koupíte ji v každém květinářství. Pokud se vám v budoucnu nechce rajčata přesazovat, použijte hned od začátku větší květináč, s průměrem alespoň třicet centimetrů. Plátky rajčat na závěr překryjte vrstvou zeminy a důkladně zalijte.

Důležitý je dostatek vody a ochrana před větrem

Do dvou týdnů byste měli pozorovat, že z hlíny rostou výhonky vašich rajčátek. Když rostlinky trochu povyrostou, doporučuje se je protrhat tak, aby měly k dispozici dostatek prostoru pro svůj další růst. Nezapomeňte rovněž na pravidelné zalévání, protože rajčata ke svému růstu vyžadují poměrně velké množství vláhy. V případě, že váš balkon není zasklený, umístěte květináče s rajčaty do závětří. Vyzkoušejte a uvidíte, že v létě se budete těšit z bohaté úrody. A vlastnoručně vypěstovaná rajčata vždycky chutnají lépe než ta kupovaná!

Zdroj: greyplanter.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu