Tradicí desetiletí i staletí zůstávají dřevostavby

V moderních stavbách je dřeva určitě méně než v klasických roubenkách. Tam je navíc dřevo použito i na fasádě, zatímco současné domy používají dřevo pouze v konstrukci. Nicméně právě dřevěná konstrukce dělá dřevostavbu dřevostavbou.

Silné trámy versus odlehčené

Stavení ze silných trámů jsou u nás dominantní po staletí, lehké dřevostavby k nám pronikly relativně nedávno. Přesněji řečeno, rozmach takových staveb nastal v 50. letech minulého století. Další vlna popularity proběhla od 70. let, kdy národní podnik Rudné doly Jeseník koupil německou licenci Okal, a tak vznikly všeobecně známé „okály“.

Stále populární

Hlavní boom dřevěných konstrukcí přišel teprve v posledních letech. Mezi částí veřejnosti, bohužel, přetrvává jistá nedůvěra k dřevostavbám, i když povětšinou obavy neodpovídají realitě. Jde o jejich trvanlivost, bytelnost, odolnost vůči ohni a vodě nebo o akustickou kvalitu. Na přelomu tisíciletí tvořily dřevostavby mezi nově postavenými domy asi 1 %!  Situace se ale úplně změnila. Dřevěné domy opět získaly své místo, přičemž 85 % dřevěných novostaveb jsou lehké sloupkové konstrukce různého typu.

Češi hlavně oceňují výhody rychlé stavby a široké nabídky cenově dostupných projektů na trhu. A díky rozmachu výstavby je možné zjistit, jaké vlastnosti dřevostavby v praxi mají, a tak se možná zbavit předsudků.

Skeletové konstrukce

Lehké skeletové konstrukce jsou dvojího typu. Takzvaný „balloon frame“, který se dnes už moc nepoužívá, a „platform frame“, ze kterého se vyvinula většina typů lehkých dřevěných konstrukcí. Zde jsou sloupky v každém patře přerušeny stropem, a nad ním se pokračuje s dalším podlažím. Střecha je obvykle tvořena lehkým krovem.

Konstrukce má podobu kostry, proto se jí říká skeletová (nebo rámová). Skelet je sestavený ze sloupků či fošen, v USA převažuje pro sloupky použití dřeva v rozměru 2×4 palce, od toho se odvozuje známý pojem „two by four“. Skelet se zpevňuje deskami – dříve hlavně z masivu a překližky, dnes nejčastěji OSB deskami a sádrokartonem.

Montáž staveb

Pokud si vyberete moderní dřevostavbu, nejčastěji to bude rám typu „platform frame“. Méně populární je montáž na staveništi, která probíhá tak, že po přípravě základů se na místo přiveze dřevěný materiál, a z něj se řežou a sestavují díly skeletu přímo na staveništi. Výhodou je, že vidíte, co v konstrukci máte. Častější variantou je montáž z panelů, celých stěn, které se připraví v továrně. Montáž je pak velmi rychlá, i když je zapotřebí těžké techniky, dům může být hotový už za 6 týdnů!

Pokud si vyberete dřevostavbu, získáte navíc blahodárné efekty přírodního materiálu, na které se velmi často poukazuje.

Autor: Vlastimil Vachta
zavřít reklamu