Trápí vás zápach z odtoků? Známe řešení!

Nezáleží na tom, jak krásný je váš dům či byt. Ve chvíli, kdy se vaším domovem line nepříjemná vůně z odpadů, nebudete se zde cítit dobře. Ačkoliv zapáchajícími odpady trpí zejména chalupy, rekreační chaty nebo starší domy, tento problém vás může potkat i v novostavbě, když si nedáte pozor, co do odtoku vyhodíte.

Nepříjemný zápach z kanalizace je nejen nepříjemný, ale také nebezpečný pro lidské zdraví. A proč? Protože znamená přemnožení bakterií, ale také tvorbu metanu. Jde o kombinaci, po které vás velmi snadno rozbolí hlava, nemluvě o dalších nepříjemných problémech. Pokud se tedy doma setkáte s tímto vtíravým pachem, řešte jej.

Proč odtoky zapáchají?

Důvodů, proč vám zapáchají odtoky či kanalizace, může být několik – velmi často jde o únik z hnijících či prasklých odtokových potrubí, o ucpané odtoky, uvolněné potrubní spojení, případně starý voskový kroužek, který utěsňuje toaletu.

Čtěte také: Kateřina (26): 4 vychytávky, které zjednodušují mou práci v kuchyni

Jak se můžete zápachu zbavit?

Do odtoku, který zapáchá, nasypte čtvrt hrnku jedlé sody. Tu zalijte hrnkem bílého octu a nechte dvě hodiny působit. Nezapomeňte, že ocet bude zapáchat, proto dveře od koupelny zavřete. Po dvou hodinách můžete do odtoku pomalu nalít cca tři litry horké vody. Po čtvrt hodině odtok pořádně prolijte tekoucí vodou, nechte ji téct ideálně několik minut.

Potom do odtoku nalijte trochu bělidla, které obsahuje chlor – zase nechte hodinu působit. Poté opět pomalu propláchněte třemi litry horké vody a pár minut prolívejte tekoucí vodou, která by měla být studená. Pozor na to, abyste nekombinovali ocet s bělidlem najednou – vytvoříte tak toxický chlor či plynný chloramin. Nakonec nalijte do odtoku 120 ml minerálního oleje.

Co se týče teploty vody, kterou budete ocet či bělidlo splachovat, měla by být horká, ale nikdy ne vroucí. Jinak můžete poškodit potrubí – to kovové ne, ale plastové části bez problému. Ideální teplota vody, která bude mít efekt, by měla být kolem 70 až 80 stupňů Celsia.

Zdroj: unsplash.com

Nepřehlédněte: Začínáte chovat domácího mazlíčka? Máme pro vás tipy

Kdy je třeba zavolat odborníka?

V případě, že váš způsob čištění nefunguje, nevyhnete se tomu, abyste zavolali na pomoc odborníka. Ten musí prověřit kvalitu potrubí a jeho spojů – jde o potencionální zdroje problému se zápachem. Řešení zapáchajících odpadů neodkládejte, jinak se může problém zhoršit – tím pádem i prodražit. Odborník snadno najde příčinu a celý proces opravy vám zjednoduší. Jestliže rekonstruujete koupelnu, doporučujeme vám vyměnit potrubí za kvalitnější.

Autorský text

Autor: Nikola Zatloukalová
if (show_sssp) { document.querySelector(".fb-comments").remove(); }
zavřít reklamu