Triky, jak snadno odstranit z koberce i ty nejodolnější skvrny

Ještě před několika desetiletími byly koberce naprostou samozřejmou součástí našich domovů. V posledních letech se sice od jejich používání z nejrůznějších důvodů trochu ustoupilo, přesto je ale, alespoň v některých místnostech či v podobě tak zvaných běhounů, stále najdeme ve většině českých domácností. V porovnání s ostatními podlahovými krytinami jsou koberce poněkud náročnější na údržbu. Nemluvíme teď ani tak o nutnosti jejich pravidelného vysávání, jako spíše o situacích, kdy je znečistíme především nejrůznějšími nápoji.

Tekutinu vysajte papírovým ubrouskem

Jestliže se už neštěstí stane a vy, vaše děti či návštěva koberec znečistíte nějakou tekutinou, je důležité pokusit se ji co nejrychleji z koberce vysát, například pomocí papírového ubrousku, aby se skvrna po koberci dále nešířila a příliš se do něj nevpíjela.

Čistěte vždy od kraje směrem ke středu

Velmi důležitý při čistění koberců je i správný směr, kterým při odstraňování skvrn postupujete. Čistit se vždy musí od kraje skvrny k jejímu středu. Tímto způsobem zamezíte zbytečnému rozšíření skvrny.

Univerzální čistící roztok

Následně na většinu skvrn stačí použít univerzální roztok vytvořený z teplé vody a tekutého mýdla, v případě mastných skvrn mýdlo nahraďte saponátem na nádobí. U tohoto roztoku si můžete být jistí, že nepoškodí sktrukturu vláken koberce či nezpůsobí změnu jeho barvy. Poté co skvrnu pomocí houbičky či čistého hadříku tímto roztokem vyčistíte, nezapomeňte zbytky roztoku společně s  nečistotami odstranit pomocí hadříku namočeného v čisté vodě. Právě vynechání tohoto kroku často způsobí, že s výsledkem po uschnutí mokrého místa nejsme spokojeni. Na závěr opět odstraňte přebytečnou vlhkost pomocí papírových ubrousků. Jak jsme již zmínili, mýdlový roztok si poradí s většinou skvrn, ale ne se všemi.

Skvrny od kávy

Prvním krokem je, stejně jako v případě jakékoli jiné tekutiny, odstranění co největšího množství kávy pomocí papírového ubrousku. Následně si připravte roztok vytvořený z teplé vody, bílého octa a tekutého mýdla. Pomocí hadříku či houbičky ho naneste na skvrnu a čistěte. Na závěr propláchněte čistou vodou a vysušte. S kávou si poradí též pasta vytvořená z jedlé sody a vody. Tu ale musíte nechat na místě několik hodin působit a zaschlou směs poté vysát pomocí vysavače.

Skvrny od červeného vína

Kromě kávy je dalším nápojem, který pro koberec v případě vylití znamená katastrofu, červené víno. Prvním krokem, který je potřeba udělat co nejdříve, je posypat skvrnu kuchyňskou solí. Ta má totiž schopnost do sebe část vína velmi účinně absorbovat. Následně pomocí vysavače znečistěnou sůl z koberce vysajte a skvrnu následně polijte minerálkou a pomocí hadříku či houbičky čistěte. Na závěr čištění použijte prací prášek. Opět je následně nutné z koberce důkladně odstranit veškeré zbytky prášku a koberec vysušit. I na skvrnu od červeného vína lze použít pastu vytvořená z jedlé sody a vody, podobně jako v případě skvrny od kávy. V neposlední řadě lze použít i citronovou šťávu, u ní ale opatrně, mohla by změnit barvu koberce, či bílé víno. Bílé víno skvrnu odbarví a následně jde lépe vyčistit.

Zdroj: goodhousekeeping.com, cleanmyspace.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu