Tulipány jako symbol jara aneb jak se starat o ty řezané?

V březnu se začínají plnit květinářství spoustou nádherných tulipánů. Ačkoliv si na ty, které pěstujeme na svých zahradách, ještě budeme muset počkat, nic nám nebrání v tom, koupit si jich pár pro radost právě v květinářstvích. Pokud chcete, aby vám řezané tulipány vydržely ve váze co nejdéle, měli byste vědět, jak se o ně starat. Protože dát je do vázy a nechat vstříc jejich osudu opravdu nelze (pokud chcete, aby vydržely co nejdéle).

Základem je čistá voda

Ať už máte doma jakékoliv řezané květiny, budou potřebovat dostatek čisté vody. Pokud tulipány umisťujete do vody poprvé, zastřihněte ji, konce stonků, aby se do nich dostala voda co nejsnáze. Ve váze by mělo být tolik vody, aby zakryla spodní část stonků. V případě, že budete vodu měnit každý den, vydrží vám tulipány mnohem déle.

Čtěte také: Petra (31): Zorganizovala jsem naši šatní skříň. Teď máme oblečení prakticky a přehledně poskládané

Zapomeňte na teplo a světlo

Tulipány patří mezi kytky, které jsou dost citlivé na světlo. Konkrétně tulipány na světlo reagují tak, že se více rozevřou, a v důsledku rychleji uvadnou. Pokud chcete, aby vám doma vydržely co nejdéle, kupujte je ve fázi, kdy jsou květy ještě zcela uzavřené. Snažte se je chránit před teplem a slunečním svitem. Nestavte je na parapet, ale raději do stínu na stůl.

Chlad jim jen prospívá

Stejně jako u většiny ostatních řezaných květin, i u tulipánů platí, že jim vyhovuje spíše chlad než teplo. Užívat si je můžete déle, když je dáte na noc do chladničky a ráno je vytáhnete a opět vložíte do vázy. Do vody můžete přihodit klidně i kostku ledu, udržíte je zchlazené.

Nepřehlédněte: Daniela (29): Rozzářila jsem domov jarními dekoracemi. Použila jsem květiny i drobné detaily

Zdroj: Pexels

Pozor na další květiny

Pokud chcete kombinovat ve váze tulipány s dalšími jarními kytkami, kam patří například narcisy, mějte se na pozoru. Produkují totiž mízu, která životnost ostatním květinám výrazně zkracuje. I proto se snažte dodržet následující rady: poté, co si narcisy přinesete domů, odstřihněte jejich konce a přes noc je dejte zvlášť do vázy – míza z nich odteče předtím, než je přidáte k dalším květinám.

A jak vypadá vhodná váza?

Slyšeli jste už o tom, že tulipány pokračují v růstu i poté, co je ustřihnete a umístíte do vody? Mohou narůst dokonce až o tři centimetry. I proto se může stát, že si v jeden den kytku naaranžujete tak, že se vám bude líbit a další den bude vypadat úplně jinak. Dejte si pozor na to, abyste je umístili do dostatečně vysoké vázy. 

Autorský text

Autor: Nikola Zatloukalová
ZAVŘÍT