Pro vodu, která nám doma teče z kohoutků, se často používá poněkud zvláštní označení – tvrdá, nebo měkká. Mírně kuriózní název má ale pro život v domácnosti poměrně zásadní význam. Znalost rozdílu mezi nimi a především vědomí komplikací, které především s tvrdou vodou mohou být spojeny, vám může ušetřit řádu nepříjemných situací.
Tvrdá versus měkká voda
Když hovoříme o tvrdosti vody, máme na mysli obsah minerálů ve vodě. Čím více minerálů, zejména vápníku, hořčíku a uhličitanů, ale také manganu, zinku či železa, je ve vodě obsaženo, tím je voda tvrdší. S ohledem na tuto skutečnost je tedy tvrdá voda jednoduše voda, která obsahuje velké množství rozpuštěných minerálů. Měkká voda je jejím opakem. Tvrdost vody ovlivňuje oblast, že které zdroj pitné vody pochází, minerály se do vody totiž dostávají především přes vrstvy hornin a půdy, a dále také způsob její úpravy.
K tomu, abyste zjistili, zda máte doma tvrdou vodu, lze použít jednoduchý test. Stačí si umýt ruce mýdlem. Pokud je voda příliš tvrdá, můžete na rukou vidět lepkavý mýdlový povlak. Tento „film“ je výsledkem chemické reakce mezi mýdlem a vápníkem ve vodě. Podobně tvrdou vodu prozradí zaschlé bílé kapičky na sklenicích, když je zapomenete po umytí utřít, nebo „bílé kousky“ na dně vaší rychlovarné konvice.
Problémy spojené s příliš tvrdou vodou
Zatímco na pití se díky obsahu minerálů tvrdá voda považuje za vhodnější a zdravější, z hlediska používání v domácnosti už tomu tak není. Nadměrně tvrdá voda totiž více opotřebovává domácí spotřebiče, které používají vodu, například pračku, myčku, kávovar či žehličku. Stejně jako ve sprchové hlavici, kde si problému pravděpodobně všimnete nejdříve, se v nich totiž hromadí vápenaté usazeniny neboli vodní kámen. Totéž platí pro vodovodní potrubí. Minerály se v průběhu času na stěnách potrubí mohou hromadit jako „tepenné pláty“ a postupně systém ucpávat.
Tvrdá voda ovlivňuje nejen pračku, ale i výsledek praní, na vašem oblečení se mohou usazovat minerály v podobě bílých skvrn. Ty nezpůsobují jen to, že oblečení vypadá jako by špinavé, ale tvrdé minerální povlaky mohou také oslabit vlákna, která jsou následně náchylnější k roztržení.
Změkčování vody
V boji proti tvrdé vodě se používají rozmanité filtrační systémy, domácí úpravny vody či iontové změkčovače. Tyto systémy jsou navrženy tak, aby vodu zbavily všech částic, které způsobující tvrdost, jako je vápník, hořčík a další kovové prvky. V současnosti velmi oblíbené iontové změkčovače vody jsou založeny na tom, že ionty vápníku a hořčíku se nahrazují ionty sodíku.
Zdroj: healthykitchen101.com