V létě „klima“ doma? Téměř nezbytný komfort

Možná se to nezdá, ale vybrat vhodnou klimatizaci není vůbec snadné. Proto byste ji raději měli vybírat s odborníky, kteří vás navštíví, zhodnotí velikost prostoru, orientaci oken, připraví kalkulaci a provedou montáž. Ideální volbou je kvalitní, nehlučný a optimálně pracující přístroj.

Pokud zvolíte model s přehnaným výkonem, bude se neustále vypínat a zapínat, poddimenzovaná klimatizace bude naopak pracovat bez přestání, a přesto nezvládne místnost ochladit.

Nejčastěji užívané klimatizační jednotky

Nástěnná

Jedná se o klasický typ, který asi máte s pojmem klimatizace spojený – dálkový ovladač a část, která se montuje do sklepa, do garáže, z vnější strany budovy, zkrátka tam, kde je místo. Dobré je, že tato klimatizace umí rychle reagovat a ochladí i poměrně velké prostory.

Kazetová

Tento typ klimatizace najdete spíš v kancelářích a obchodních budovách. Je zabudovaná do stropní konstrukce, takže dokáže být velmi nenápadná, nebo naopak podporovat a dotvářet industriální vzhled. I tento model ale vyžaduje venkovní součást a propojení s ní.

Mobilní

Možná ji znáte pod názvem ochlazovač. Má totiž mnohonásobně nižší účinnost než klasické klimatizace. Některé mají hadici, kterou se ven vyvádí teplý vzduch, u jiných je použit zásobník, jenž se musí vylévat.

Okenní

Tento model se montuje přímo na okenní rám nebo do otvoru ve stěně, což vyžaduje menší stavební úpravy než ostatní typy klimatizací. Nepotřebuje ani vnější jednotku, vše obstará jedna „krabička“, která ochlazuje vzduch zvenčí a teplý odvádí ven.

Pořízení klimatizace není levná záležitost, ale určitě se vyplatí. Běžný provoz klimatizace stojí asi tolik, jako provoz ledničky.

Autor: Lenka Svobodová

Mohlo by Vás zajímat​

ZAVŘÍT