Blíží se advent a s ním mnoho lidí do svých domovů přináší nejen adventní věnec, ale také další symboly blížících se svátků, například vánoční hvězdu. Tato rostlina, jejíž oficiální jméno je pryšec nádherný, je oblíbenou vánoční dekorací především pro své krásně zbarvené listy. Kromě klasických zelených listů má totiž své horní listy zbarvené do nejrůznějších barev, klasicky červené, ale existují i varianty růžové, bílé či smetanové. Bohužel mnoho z nás se z jejich krásy raduje jen krátce. Jakých chyb se při pěstování vánoční hvězdy dopouštíme a na co si musíme dát pozor?
Obezřetnost již při nákupu
Prvním důležitým krokem je už samotný nákup vánoční hvězdy, při kterém je třeba vzít v úvahu několik aspektů. Před koupí rostlinu důkladně zkontrolujte, například že listy nemají žádné skvrny, barevné odchylky nebo známky poškození. Stonek by zase neměl mít žádné praskliny nebo zlomy. Zkontrolujte, zda na rostlině či v hlíně není plíseň nebo stopy po škůdcích či chorobách. Vhodnější je rostlinu kupovat v zahradnictví, nikoli v supermarketu.
V neposlední řadě nekupujte vánoční hvězdy na venkovních vánočních trzích. Rostlina totiž nemá ráda průvan a studený vzduch. Zakoupíte-li takovou rostlinu, riskujete, že poté, co si ji přinesete domů, její krásné barevné listy opadají. Poslední rada ohledně koupě se týká přenosu rostliny z obchodu domů, nechte si ji od prodávajícího co nejlépe zabalit do několika vrstev papíru, které ji ochrání před nepřízní počasí. Zapomeňte na to dát rostlinu jen tak do igelitové tašky a vyrazit s ní pěšky k domovu.
Správná péče
Jako každá jiná rostlina potřebuje i vánoční hvězda vhodnou péči. Pokud jde o zálivku, vánoční hvězda má raději sušší substrát, což znamená, že musíte zabránit jejímu přemokření a nadměrnému zalévání. Přebytečnou vodu rovněž nenechávejte stát v podmisce. K zalévání používejte odstátou vodu o pokojové teplotě. Důležité je, abyste při zalévání nenamočili listy. Zalévejte přímo substrát a vyberte květináč, který umožňuje odvodnění. Rostlinu doma umístěte na světlé místo tak, aby nebyla vystavena již zmíněnému průvanu, ani ji nedávejte příliš blízko k topení.
Listy vám prozradí, co děláte špatně
Rostliny s námi často hovoří pomocí svých listů a jejich barev. Pokud například listy zčernají, znamená to, že hnijí a příčinou může být nadměrné zalévání. Pokud zežloutnou, může to být důsledkem dlouhodobého vystavení přímému slunečnímu záření nebo teplu.
Domácí mazlíčci
Vánoční hvězda není jedovatá, nicméně pokud jde o domácí mazlíčky, vyplatí se rostlinu umístit z jejich dosahu. Když totiž zvíře kousne do listů a stonků, objeví se bílá tekutina. Veterináři upozorňují, že u některých psů a koček její pozření může způsobit bolesti břicha, zvracení či průjem.
Vánoční hvězda není jednoletka
Poměrně mnoho lidí se mylně domnívá, že vánoční hvězda je rostlinou pouze na Vánoce, neboli po svátcích ji tak často vyhazují. To je ale škoda, neboť při správné péči se z vánoční hvězdy můžete radovat několik let. Pokud vám rostlina opadá, stačí ji seříznout na výšku přibližně deseti centimetrů. Bílé mléko, které z řezu bude vytékat, zastavte pomocí horké vody nebo vosku ze svíčky. Rostlinu následně přemístěte do chladu, omezte její zalévání a naopak ji pravidelně hnojte.
Zdroj: decortips.com, bhg.com.au