Nejjednodušším řešením pro venkovní vaření a grilování je takzvaná pohyblivá kuchyň. Může to být například větší sestava grilů s přídavnými stolky na kolečkách pro přípravu i servírování jídla, kterou během sezony přesunete na zahradu a prodlužovačkou připojíte k síti. V tomto případě ale nemáte k dispozici vodu na rychlé omývání nádobí.
Pevná kuchyň i venku
Venkovní kuchyň si můžete postavit sami nebo se obrátit na odbornou firmu. Nejdůležitější je plán – kam kuchyni umístíte, jak bude velká a jak situovaná. Dostatečně velký prostor je od 4 x 3 metry. Výhodou je, že na stavby do 16 m2 nepotřebujete stavební povolení, ale je nutné to na příslušném stavebním úřadě nahlásit.
Kuchyň by měla být v místě, kam nebude problém přivést elektřinu a vodu a kde je závětří, aby se pachy z vaření a grilování příliš nešířily. Kuchyně může být přístavkem u domu nebo zahradní solitér. Vhodné je také zastřešení, které ochrání před deštěm i přímým sluncem – většinou postačí pergola. Pokud zvolíte boční zídky, kuchyň bude působit mnohem útulněji, a navíc tak získáte další odkládací prostor. Stavět musíte na pevném základě, ideálně na vybetonované ploše, která bude převyšovat okolní terén, aby se z kuchyně po dešti nestal bazén.
Co použít na stavbu
Ideální je použít odolný materiál, který vydrží všechny vlivy počasí. Můžete si vybrat například cihly, pískovcové kameny, vápencový štuk nebo dřevo – buď trvanlivé exotické nebo důkladně ošetřený smrk či borovici. Styl přizpůsobte domu a zahradě.
Bez čeho se neobejdete
Určitě budete potřebovat elektřinu, a to pro osvětlení prostoru, zapojení grilu nebo minibaru. Velkou výhodou je dřez s tekoucí vodou. Nábytek do zahradní kuchyně koupíte u specializovaných prodejců nebo můžete použít vlastní starší nábytek, který ošetříte proti vlhkosti. Oceníte též úložné prostory, kam schováte nádobí a další propriety.
Přejeme příjemné posezení!